بلیچینگ و سفید کردن  دندان ها

امروزه با روش‌ های مختلفی برای سفید شدن دندان ها اقدام می کنند که میتوان  بلیچینگ و سفید کردن دندان ها اشاره کرد.

دندان در زیبایی هر فرد و جذابیت چهره، تاثیر به سزایی دارد. در حقیقت دندانهای سالم و سفید، زیبایی فرد را چند برابر می کنند، اعتماد به نفس فرد را افزایش می‌ دهند. دندان ها هر چقدر سالم تر باشند، بدن نیز کمتر به بیماری دچار می شود، زیرا دهان و دندان اولین و تنها راه ورود مواد غذایی به داخل بدن می باشد.

بنابراین مراقبت از آن ها بسیار مهم خواهد بود. هر فرد روزانه چندین مرتبه از دندان ها برای مصرف خوراکی و مواد غذایی استفاده می کند، بنابراین ممکن است دندان ها با گذشت زمان تغییر رنگ دهند، همچنین عوامل دیگری در تغییر رنگ آن ها موثر است که می‌ توان به کشیدن سیگار، عوامل وراثتی، مصرف آنتی‌ بیوتیک ‌ها، افزایش سن، عدم رعایت بهداشت، مصرف نوشیدنی ‌هایی مانند قهوه و … اشاره کرد.

مزایای بلیچینگ و سفید کردن دندان ها

مکانیسم و یا عملکرد بلیچینگ و سفید کردن دندان ها:

در این روش از دستگاه لیزر و ماده ای جهت سفید کردن دندان ها استفاده می شود. بلیچینگ و سفید کردن دندان ها به روشی گفته می‌ شود که در ابتدا دور دندان ها و روی لثه ها توسط ماده مخصوصی پوشانده می شود، سپس دندان ها به ژل پراکسید هیدروژن آغشته می ‌شوند. این ژل بی رنگ می باشد.

ژل نامبرده باید 2 میلیمتر تا 3 میلیمتر باشد. در حقیقت ضخامت ژل قرار گرفته روی هر دندان 2 میلیمتر الی  3 میلیمتر می باشد. سپس از دستگاه لیزر، در جهت سفید کردن دندان ها استفاده می شود. اشعه لیزر به سطح دندان های آغشته به ژل تابیده می شود. این سرعت تغییر رنگ دندان ‌ها را افزایش می ‌دهد. در حقیقت ژل هیدروژن پراکسید رنگدانه‌ های موجود در سطح دندان و قسمت های زیرین را اکسید می کند که موجب تغییر رنگ می شود.

 

 مزایای بلیچینگ و سفید کردن  دندان ها :

از مزایای بلیچینگ و  سفید کردن دندان با لیزر در اصفهان در مطب دکتر عاطفه توانگر  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. این عمل یکی از روش های بی خطر می باشد.
  2. از دیگر مزایای این روش می توان به سرعت بسیار بالای آن اشاره کرد. در حقیقت انجام این روش در یک جلسه انجام می ‌شود و به سرعت باعث تغییر رنگ دندان ‌ها خواهد شد.
  3. بلژیک و سفید کردن دندان ها، رنگ دندان ‌ها را چند درجه روشن تر می کند.
  4. ماندگاری این روش بسیار بالا می باشد. در واقع می ‌توان گفت بلیچینگ و سفید کردن دندان ها یک روش دائمی می باشد.
  5. این روش بدون درد و خونریزی همراه می ‌باشد. همچنین می‌ توان گفت یکی از روش هایی می باشد که با حداقل عوارض همراه است.

 

عوارض بلیچینگ دندان ها:

عوارض این روش نسبت به مزایای آن بسیار ناچیز می باشد. از عوارض آن می‌توان به دردهای شدید ناحیه دندان و التهاب های لثه اشاره کرد. این عوارض بعد از مدتی رفع می شوند. حتی می‌ توان از یک مسکن و یا آنتی بیوتیک جهت درمان التهاب و رفع درد در ناحیه دندان استفاده کرد.

Related Posts