دلایل تیرگی لثه و راه های درمانی آن :

از دلایل تیرگی لثه می توان به عوامل وراثتی، نوع تغذیه، مصرف بعضی از داروها، کشیدن سیگار و … اشاره کرد.

لثه بافت نرمی می باشد که داخل دهان قرار دارد. این بافت نوعی غشا مخاطی است که عموماً به رنگ قرمز یا صورتی می باشد. لثه ها علاوه بر اینکه بافت بسیار نرمی هستند از استحکام بسیار بالایی برخوردار می باشند و این بافت مستحکم در اطراف دندان ها قرار گرفته است و به نگهداری دندان ها در مکان و محل خود کمک می کند.

لثه مانند دندان ‌ها در زیبایی هر فرد تاثیر به سزایی دارد. بیماری های مختلفی مربوط به دهان و لثه وجود دارد که می ‌توان به تیرگی لثه ها، فرنکتومی و … اشاره کرد که هرکدام دلایل مختلفی دارند و همچنین روش های درمان هر کدام با دیگری نیز متفاوت خواهد بود. عوامل مختلفی در مبتلا شدن به بیماری لثه وجود دارد.

دلایل تیرگی لثه

 با دلایل تیرگی لثه آشنا شوید:

همانطور که گفته شد بیماری‌ ها و مشکلات زیادی مربوط به لثه وجود دارد که یکی از این بیماری ‌ها تیرگی و یا سیاهی لثه می‌ باشد که دلایل مختلف و متنوعی در پیدایش آن وجود دارد. از دلایل تیرگی لثه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

     1.ملانین:

ملانین یکی از دلایل تیرگی لثه می ‌باشد. ملانین نوعی از رنگدانه ‌های تیره است که در بدن تمام افراد وجود دارد. این نوع رنگدانه در افرادی که پوست سبزه و یا تیره تر دارند به مراتب بیشتر از افرادی می باشد که دارای پوست روشن هستند، زیرا ملانین موجود در بدن افراد روشن پوست کمتر از افراد، با پوست تیره خواهد بود. در حقیقت بالا بودن درصد ملانین موجود در بدن باعث به وجود آمدن لکه های تیره در روی پوست می شود. لازم به ذکر است که تیره بودن رنگ لثه ها توسط ملانین امری کاملاً طبیعی خواهد بود.

 

   2.سیگار کشیدن:

سیگار از دیگر عوامل موثر در سیاهی لثه ها می باشد ملانوسیت سلولی می باشد که تولید کننده رنگدانه های پوست و مو است. در حقیقت ملانوسیت باعث تولید رنگدانه ها در بدن می‌ شود. سیگار سرشار از نیکوتین است، بنابراین مصرف سیگار باعث می ‌شود تا ملانوسیت تحت تاثیر قرار بگیرد و درصد تولید ملانین این افزایش یابد. بنابراین تولید شدن بیش از حد ملانین به مرور زمان باعث تیره شدن لثه ها می شود. کشیدن سیگار نه تنها رنگ لثه ها بلکه رنگ لب و گاهی پوست فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

     3. مصرف دارو:

مصرف بعضی از داروها باعث تیره شدن رنگ لثه ها می شود، به عنوان مثال مصرف داروی میفوسیکلیسن یکی از دلایل تیرگی لثه ها می باشد همچنین مصرف داروهای آرامبخش و ضد افسردگی در سیاه شدن لثه ها موثر می باشد. در حقیقت مصرف این گونه دارو ها به تجمع رنگدانه ها در بافت لثه ها کمک می کند که باعث تیره شدن لثه ها می شود.

       4. نکروز:

نکروز یکی از بیماری های مربوط به لثه است و از نوع بیماری های عفونی و بسیار خطرناک می باشد. بیماری نکروز در حقیقت بافت های زنده که وظیفه نگهداری دندان و لثه را برعهده دارند از بین می ‌برد، بنابراین از بین رفتن سلول های موجود در بافت لثه باعث عفونت و سیاه شدن لثه ها می شود.

این بیماری بسیار خطرناک و عفونی با علائمی چون تب، خونریزی لثه، بوی بد دهان و … همراه می باشد. مصرف داروهای آرامبخش و ضد افسردگی در سیاه ‌شدن لثه ها بسیار موثر می باشد.

برای درمان تیرگی لثه  می توانید مطب دکتر عاطفه توانگر بهترین متخصص بیماری های دهان در اصفهان که لیفت لثه ، تیرگی  لثه و سایر بیماری های دهان را با دستگاه های پیشرفته لیزر درمان می کنند مراجعه نمایید.

بهترین متخصص بیماری های دهان در اصفهان

بهترین جراح توده دهان در اصفهان

درمان تیرگی لثه در اصفهان

لیفت لثه در اصفهان

فرنکتومی دهان در اصفهان

بهترین مرکز لیزر دندانپزشکی در اصفهان

سفید کردن دندان با لیزر در اصفهان

Related Posts