فرنکتومی دهان و انواع آن :

انواع روش های فرنکتومی :

روش های فرنکتومی دهان  و درمان فرنکتومی روش های مختلفی دارد که عموماً به دو روش انجام می ‌شود که می ‌توان به استفاده از لیزر و استفاده از تیغ جراحی اشاره کرد. در حقیقت درمان فرنکتومی لبی و فرنکتومی زبانی با استفاده از لیزر و تیغ جراحی قابل درمان می باشد.

فرنکتومی دهان یکی از بیماری های مربوط به دهان و دندان می باشد. این بیماری توسط فرنوم موجود در دهان ایجاد می‌ شود. فرنوم در حقیقت بافت بسیار نرمی می باشد که داخل دهان و حوالی دندان ها و اطراف لثه ها وجود دارد. فرنوم این بافت عضله ای در دو نوع لبی و زبانی وجود دارد.

روش های فرنکتومی دهان

فرنوم یا درون حفره های دندان ها قرار می گیرد و یا دندان های جلویی را درگیر می کند بنابراین باعث مبتلا شدن فرد به بیماری فرنکتومی می شود. فرنکتومی لبی به گونه ای می باشد که نظم دندان ها را به هم می ‌ریزد.

در حقیقت فرنوم های لبی، فرنومی می باشد که باعث اتصال لب به لثه می.‌شود. در صورتی که فرنوم دارای اندازه استاندارد نباشد باعث ایجاد فاصله بین دندان ها می شود که زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

حال از دیگر فرنکتومی دهان می توان به فرنکتومی زبانی اشاره کرد. فرنکتومی زبانی نوع دیگری از فرنکتومی می باشد که در دو نوع به وجود می ‌آید. به عنوان مثال می توان به فرنکتومی زبانی فک بالا و فرنکتومی زبانی فک پایین اشاره کرد.

فرنکتومی زبانی بین زبان و کف دندان ها ایجاد می‌ شود. فرنکتومی زبانی فک بالا، لب بالا را به لثه بالایی متصل می‌کند. در صورتی که از اندازه مناسب برخوردار نباشد یعنی از حالت استاندارد بزرگتر بیا کوچک تر باشد مشکلاتی برای فرد ایجاد می‌کند که می ‌توان به چسبندگی لب ها، خرابی دندان ها، ایجاد تداخل در رشد دندان ‌ها و … اشاره کرد.

چسبندگی لپ هنگامی ایجاد می ‌شود که طول فرنوم زبانی کوتاه تر از اندازه و یا طول استاندارد آن باشد.

 

 

استفاده از لیزر:

برای درمان فرنکتومی ها می توان از لیزر استفاده کرد. این روش یکی از روش‌ های بسیار پیشرفته و مدرن در درمان فرنکتومی می باشد. در این روش ابتدا محل عارضه توسط داروی مخصوص، بی حس می شود. سپس لب مورد نظر توسط کمک دندانپزشک مقداری کشیده می ‌شود تا مشکل و یا بیماری به خوبی دیده شود.

حال با استفاده از لیزر، فرنوم مورد نظر به صورت کامل برداشته می شود. بعد از برداشته شدن محل درمان به شکل لوزی به چشم می آید. جای باقیمانده از فرنکتومی برداشته شده بعد از مدتی ترمیم می شود. بعد از انجام این روش بهتر است بیمار دهان خود را توسط دهانشویه مخصوص طی ۳ تا ۴ مرتبه در روز شست و شو دهد. در این روش درد و خونریزی به حداقل می رسد و سرعت بهبود بالا می باشد.

 

استفاده از تیغ جراحی:

در روش استفاده از تیغ جراحی برای انجام این روش ابتدا محل عوارض بی حس می شود سپس ابتدا و انتهای فرنوم توسط تیغ شکاف داده می شود و به تدریج به کمک تیغ و توسط دندانپزشک بریده شده و در نهایت جدا می شود، سپس دو طرف لثه تعدادی بخیه خواهد خورد.

بهترین متخصص بیماری های دهان در اصفهان دکتر عاطفه توانگر از بهترین روش های درمان فرنکتومی دهان در اصفهان را در کلینیک تخصصی بیماری های لثه و دهان خود ارائه می دهد.

Related Posts