آیا مراجعه به دندانپزشک در دوران بارداری ایمن است؟

مراجعه به دندانپزشک در دوران بارداری :  انجام معاینه در دوران بارداری برای سلامت دندان شما بی خطر و مهم است. نه تنها می توانید قبل از تولد کودک جرم گیری  و روش هایی مانند پر کردن حفره را انجام دهید  ، بلکه دندانپزشک می تواند در مورد هرگونه علائم دندانی مرتبط با بارداری به شما کمک کند.

انجمن دندانپزشکی ، کنگره متخصصان زنان و زایمان و آکادمی اطفال آمریکا همه زنان را به مراقبت از دندان در دوران بارداری تشویق می کنند.این یک دوره حیاتی در زندگی یک زن است و حفظ سلامت دهان و دندان است که با سلامتی کلی ارتباط مستقیم دارد.

دندانپزشکی زنان باردار

در اینجا برخی از نگرانی های معمول زنان در مورد مراجعه به دندانپزشک در دوران بارداری ذکر شده است.

چه موقع به دندانپزشک خود بگویید که باردار هستید
حتی اگر فقط فکر می کنید ممکن است باردار باشید ، مطب دندانپزشکی خود را در جریان بگذارید. همچنین در مورد داروهای مصرفی یا توصیه خاصی از پزشک خود به دندانپزشک اطلاع دهید. اگر بارداری شما در معرض خطر باشد یا شرایط پزشکی خاصی داشته باشید ، ممکن است دندانپزشک و پزشک توصیه کنند که برخی از درمان ها به تعویق بیفتد.

 

بارداری چگونه بر دهان شما تأثیر می گذارد؟

اگرچه بسیاری از زنان این مشکل را 9 ماهه و بدون هیچگونه ناراحتی دندانی انجام می دهند ، بارداری می تواند برخی شرایط را بدتر کند – یا شرایط جدیدی ایجاد کند. معاینات منظم و عادات خوب بهداشت دندان می تواند به سلامت شما و کودک کمک کند.

 

لثه حاملگی

دهان شما می تواند تحت تأثیر تغییرات هورمونی که در دوران بارداری تجربه خواهید کرد ، قرار گیرد. به عنوان مثال ، برخی از زنان به بیماری معروف به “التهاب لثه حاملگی” ، التهاب لثه مبتلا می شوند که می تواند باعث تورم و حساسیت شود. همچنین هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن لثه های شما ممکن است کمی خونریزی کند. اگر التهاب لثه درمان نشود ، می تواند به شکل جدی تری از بیماری لثه منجر شود. دندانپزشک ممکن است برای جلوگیری از این کار ، تمیز کردن های مکرر را توصیه کند.

 

افزایش خطر پوسیدگی دندان

زنان باردار ممکن است بیشتر در معرض حفره باشندبه دلایلی. اگر بیش از حد معمول کربوهیدرات مصرف می کنید ، این امر می تواند باعث پوسیدگی شود. تهوع صبحگاهی می تواند میزان اسیدی که دهان شما در معرض آن قرار دارد را افزایش دهد و این باعث از بین رفتن پوشش خارجی دندان (مینا) شما می شود.

مسواک زدن دو بار در روز و یک بار استفاده از نخ دندان نیز می تواند در طول بارداری به دلایل زیادی از جمله تهوع صبحگاهی ، رفلکس حساسیت به لگن ، لثه های حساس و خستگی در لبه حاملگی قرار گیرد. ادامه کار معمولاً بسیار مهم است ، زیرا عادات نامناسب در دوران بارداری با زایمان زودرس ، محدودیت رشد داخل رحمی ، دیابت حاملگی و پره اکلامپسی همراه است.

 

داروها

مطمئن باشید بهترین متخصص بیماری های دهان در اصفهان دکتر عاطفه توانگر  باید بداند  در صورت وجود ،چه  داروهای تجویز شده و چه داروهای بدون نسخه مصرف می کنید . این اطلاعات به دندانپزشک شما کمک می کند تا در صورت وجود چه نوع نسخه ای را برای شما بنویسد. دندانپزشک می تواند برای انتخاب داروهایی – مانند مسکن ها یا آنتی بیوتیک ها – که ممکن است با خیال راحت در دوران بارداری مصرف کنید ، با پزشک تان مشورت کند. هم دندانپزشک و هم پزشک نگران شما و کودک شما هستند ، بنابراین هر گونه سوال در مورد داروهای توصیه شده از او دارید بپرسید.

 

بی حسی های موضعی در دوران بارداری

اگر باردار هستید و نیاز به پر کردن ، ریشه کانال یا کشیدن دندان دارید ، چیزی که نباید نگران آن باشید ، ایمنی داروهای بی حسی است که دندانپزشک ممکن است در حین عمل استفاده کند. در واقع آنها هم برای شما و هم برای کودک شما ایمن هستند.

 

اشعه ایکس دندان در دوران بارداری

بله ، انجام رادیوگرافی در دوران بارداری بی خطر است. اگرچه تابش اشعه ایکس دندان بسیار کم است ، دندانپزشک یا متخصص بهداشت شما را با یک پیش بند سربی پوشانده و قرار گرفتن در معرض شکم را به حداقل می رساند. مطب دندانپزشکی شما همچنین گلویتان را با یقه بند سربی پوشانده تا از تیروئید در برابر اشعه محافظت کند.

Related Posts