دندانپزشکی زنان باردار زنان  و اینکه آیا می توانم هنگام بارداری به دندانپزشک مراجعه کنم؟

برای اکثر قریب به اتفاق زنان ، مراجعه به دندانپزشک و دندانپزشکی زنان باردار  برای مراقبت معمول در دوران بارداری بی خطر است.
این یک داستان قدیمی است که مراجعه به دندانپزشک در دوران بارداری برای رشد نوزادان و مادران آینده خطرناک است. در حقیقت ، درست عکس این قضیه صادق است – بهداشت مناسب دندان بخشی از یک سبک زندگی سالم برای همه است. دهان دروازه اصلی ورود به رگهای خونی و سیستم گوارشی است.

به همین ترتیب ، سلامت دهان و دندان شما می تواند شاخص خوبی برای سلامت کلی شما باشد.

هنوز هم ، بسیاری از زنان باردار در مورد اینکه آیا مراقبت از دندان در دوران بارداری ایمن است ، سوالاتی دارند. این قابل درک است  زیرا مادران می خواهند برای سلامت خود و جنین کار درست را  انجام دهند.

1. چرا مراقبت از دندان در دوران بارداری مهم است؟

تغییر هورمون ها و داروهای خاص می تواند خطر ابتلا به بیماری پریودنتال و خشکی دهان را افزایش دهد ، بنابراین ما به بیماران توصیه می کنیم که روزانه دو بار مسواک بزنند و نخ دندان بکشند که ممکن است زیاد به نظر برسد ، اما می تواند از ایجاد حفره پس از خوردن شیرینی های دوران ویار جلوگیری کرده و خطر فرسایش لثه را کاهش دهد. همچنین ، تهوع و استفراغ  مربوط به بارداری  می تواند باعث فرسایش اسیدی دندان ها شود و به ندرت ، هورمون های بارداری که می توانند آزار دهنده باشند.

علاوه بر این ، دندان های کودک در ماه سوم تا ششم بارداری شروع به رشد می کنند. بسیار مهم است که زنان باردار رژیم های خود را برای حمایت از دندان های سالم در نوزادان کنترل کنند. بیماران باردار به دلیل رفلکس قوی ممکن است در مسواک زدن مشکل داشته باشند. بیماران می توانند برای سهولت مسواک زدن از مسواک کوچکتر و یا استفاده از طعم دهنده های مختلف خمیر دندان استفاده کنند.

2. در سه ماهه دوم بارداری هستم. آیا می توانم دندان هایم را تمیز کنم؟

درمان در هر سه ماهه بی خطر است. با این حال ، سه ماهه دوم ایمن ترین سه ماهه ای است که می توان در آن درمان دندانپزشکی انجام داد. سه ماهه سوم بارداری به دلیل سنگین شدن وزن نوزاد انجام کارهای دندانپزشکی برای مادر سخت تر باشد.

در بیشتر موارد ، نیازی به تعویق انداخت درمان دندانپزشکی تا بعد از زایمان  نیست. در حقیقت ، برخی از متخصصان معتقدند که ممکن است ارتباطی بین بیماری پریودنتال و نتایج ضعیف بارداری ، مانند تولد زودرس و پره اکلامپسی وجود داشته باشد. برخی از ارائه دهندگان زنان را تشویق می کنند تا بعد از سه ماهه اول  مراقبت های دندانپزشکی را انجام دهند تا خطر سقط جنین کاهش یابد.

 

3- اگر به عمل جراحی دهان یا دندان  نیاز داشته باشم ، چه نوع بیهوشی بی خطر است؟

داروهای بی حسی موضعی مانند بوپیواکائین ، لیدوکائین و مپیواکائین در دوران بارداری بی خطر هستند. اگر ارائه دهنده دندانپزشکی شما احساس می کند چیز قویتری لازم است ، پیش از آن را با متخصص زنان شما در میان میگذارد.

4. آیا اشعه ایکس دندان در دوران بارداری بی خطر است؟

رادیوگرافی دیجیتال مدرن ، نگرانی های پرتوی را تقریباً ناچیز کرده است. اشعه ایکس برای تشخیص بیماری دندان در دوران بارداری خطر بسیار کمی برای جنین در حال رشد دارد با این حال باز هم باید با متخصص زنان خود مشورت کنید.

برای انجام اقدامات زیبایی مثل سفید کردن دندان با لیزر در اصفهان در حین بارداری با مطب دکتر عاطفه توانگر برای ارائه مشاوره تماس بگیرید.

Related Posts