دکتر عاطفه توانگر دندانپزشک متخصص بیماری دهان و لیزر در دندانپزشکی در اصفهان

اصفهان، سه راه شیخ مفید،
مجتمع کسری، طبقه دوم، واحد 8
تماس از 9 صبح الی 9 شب
03136650439
09130930383
روزهای زوج : 20.00 - 16.00
یکشنبه - پنجشنبه : 12.00 - 9.00

دسته بندی ها: خدمات لیزر دندانپزشکی

موکوسل یا کیست دهان و لب

زمان مطالعه : 7 دقیقه -

موکوسل یا کیست دهان چیست؟

موکوسل دهانی یک کیست مخاطی خوش خیم و بدون درد در حفرۀ دهان می‌باشد. در واقع موکوسل یک اصطلاح بالینی است که تورم ناشی از تجمع بزاق در یک ناحیه صدمه دیده و یا انسداد یافته مجاری غدد بزاقی را توصیف می‌کند.

انواع موکوسل‌ یا کیست دهان و لب

 • موکوسل‌ها ی تراوشی

  در موکوسل تراوشی به دلیل وارد آمدن تروما و ضربه به مجرای غدد بزاقی فرعی ایجاد می‌شود. پارگی مجرا، منجر به تجمع بزاق در بافت‌های تحت مخاطی و ایجاد تورم می‌شود.

 • موکوسل احتباسی

  در نتیجه انسداد در مجرای یک غده بزاقی فرعی به دلیل سنگ و یا کشیدگی ناشی از بافت اسکار در اطراف شکل می‌گیرد.

هر گونه انسداد در غده بزاقی، ترشح بزاق را مختل کرده و منجر به تجمع مخاط در بافت زیر اپیتیلیان غده آسیب دیده می‌شود. این امر موجب احتباس بزاق شده و اغلب موارد علت اصلی بروز موکوسل دهانی است.

موکوسل دهانی اغلب در کجا ظاهر می‌شود؟

موکوسل تراوشی اغلب در لب تحتانی اتفاق می‌افتد البته مخاط گونه، زبان، کف دهان و ناحیه رترومولار هم از دیگر نواحی شایع برای موکوسل تراواشی می باشد. اما موکوسل‌های احتباسی اغلب در کام یا کف دهان شایع می‌باشند.

موکوسل‌ها به چه صورت در دهان ظاهر می‌شوند؟

موکوسل‌ها اغلب به شکل تورم‌های بدون درد، مشخص با سطح صاف می‌باشند که می‌توانند از چند میلی‌متر تا چند سانتی‌متر در نظر داشته باشند. کیست‌های سطحی اغلب ته رنگ مشخص آبی دارند در صورتی که کیست‌های عمیق‌تر، معمولاً وسیع‌تر و عمقی‌تر هستند و با مخاط ظاهراً سالم پوشیده شده‌اند. به رنگ صورتی و هم‌رنگ مخاط هستند.

کیست‌های سطحی اغلب به مرور زمان جویده می‌شوند و ممکن است در طول روز بزرگ و کوچک شوند. گاهی مواقع مایع غلیظ و موکوسی بزاق از آن‌ها خارج می‌شود. موکوسل‌ها معمولاً با احساس درد و سوزش همراه نیستند ولی به دلیل برجستگی که ایجاد می‌کنند، احساس ناخوشایندی را در بیمار ایجاد می‌کنند.

علت ایجاد موکوسل دهان و لب چیست؟

کیست‌های دهانی به طور عمده نتیجه آسیب دیدن به غده بزاقی است.

 • گاز گرفتن گونه و لب‌ها باعث پارگی و اسیب غده بزاقی می‌شود و در محل آسیب دیده، کیست ظاهر می‌شود.
 • آسیب‌های ورزشی و یا تصادفاتی که منجر به برخورد مستقیم و ضربه به صورت می‌شود، می‌تواند از علل ایجاد موکوسل باشد.
 • دندان‌های نامرتب یا رشد غیرطبیعی دندان‌ها نیز می‌تواند به بافت نرم داخل دهان فشار وارد کند و منجر به ایجاد کیست‌های دهانی شود.
 • سوراخ شدن لب می‌تواند به غده بزاقی آسیب برساند و منجر به ایجاد کیست لب شود.
 • جویدن نامناسب غذا باعث می‌شود لب بیمار بین دندان‌های قدامی فک بالا و پایین گیر کند. این وضعیت باعث آسیب به بافت نرم و ایجاد موکوسل می‌شود.
 • برخی از عادات غیرطبیعی می‌تواند به مجاری غدد بزاقی آسیب برساند و آن‌ها را مسدود کند. به عنوان مثال اگر در هنگام استرس عادت دارید لب‌ها یا گونۀ خود را گاز گرفته یا بمکید احتمال زیادی وجود دارد که موکوسل ایجاد شود.
 • خوردن غذاهای داغ و سوزاندن می‌تواند بافت نرم داخل دهان را در معرض حرارت شدید قرا بدهد. گرمای شدید باعث آسیب به غدد بزاقی و تشکیل موکوسل دهانی می‌شود.

برای مشاوره و رزرو نوبت برای متخصص بیماری های دهان و زبان در اصفهان، تماس بگیرید و یا در واتسپ پیام بدهید

09130930383 03136650439

روش تشخیص کیست دهان و لب چیست؟

 • اکثر مواقع بیمار در تاریخچه خود ذکر می‌کند که کیست در طول روز رشد می‌کند و بزرگ و کوچک می‌شود.
 • هنگامی که خون‌ریزی در داخل ضایعه وجود دارد موکوسل به رنگ قرمز روشن ممکن است باشد.
 • موکوسل‌ها از نظر ظاهری صاف، نرم و براق هستند و بافت پوششی سطح آن‌ها کاملاً سالم می‌باشد.
 • در 80 – 75% موارد، موکوسل‌ها در لب پایین ظاهر می‌شود اما گاهی موارد ممکن است کف دهان، زیر زبان و گونه‌های داخلی را درگیر کند.
 • کیست‌های مخاطی در صورت عدم درمان ممکن است گاهی بزرگ و گاهی کوچک شوند اما با این حال تا زمانی که کیست به طور کامل تخلیه نشود، ناپدید نخواهد شد.
 • در هنگام لمس توده، تورم مواج حس می‌شود و احساس مایع درون توده مشخص می‌شود.
 • موکوسل اندازه‌های متفاوتی دارد. در بعضی مواقع ممکن است کیست کوچک به چشم بخورد در صورتی که به صورت عمقی گسترش پیدا کرده است.
 • موکوسل‌ها می‌توانند به صورت سطحی یا عمقی دیده بشوند.
 • هر چه موکوسول بزرگ‌تر و ناهموارتر باشد بیمار ابراز ناراحتی بیشتری می‌کند در جویدن، صحبت کردن و حتی بلع دچار اختلال می‌گردد.

آیا موکوسل‌ یا کیست دهانی قابلیت تبدیل به بدخیمی را دارند؟

خیر، موکوسل‌ها برجستگی‌های خوش خیم هستند که در دراز مدت هم بدخیم نخواهد شد ولی بهتر است حتماً درمان بشوند. چرا که در صورتی که در دهان ماندگار بشوند می‌توانند به بافت‌های زیرین گسترش پیدا کند و عمقی‌تر و وسیع‌تر بشوند.

روش‌های درمانی موکوسل ( کیست دهان و لب ) کدام است؟

درمان اصلی و اساسی موکوسل، حذف کیست به روش جراحی است که باعث می‌شود ضایعه به طور کامل خارج شود و عود آن نادر است. جراحی موکوسل به دو روش جراحی با تیغ و جراحی با لیزر انجام پذیر می‌باشد. در جراحی با لیزر، کار به راحتی و با سهولت انجام می‌پذیرد بدون این که خون‌ریزی در محل جراحی ایجاد شود یا نیاز به بخیه باشد. روش‌هایی مانند تزریق در داخل ضایعۀ کورتیکواستروئیدها یا مارسوپیالیزاسیون هم در درمان موکوسل وجود دارد که روش درمانی اساسی نمی‌باشد و چون کیست به طور کامل در این دو روش خارج نمی‌شود، احتمال عود کیست بسیار زیاد می‌باشد.
لازم به ذکر است که تشخیص و درمان موکوسل بر عهده متخصص بیماری‌های دهان می‌باشد و کلیۀ خدمات تخصصی در مطب دکتر عاطفه توانگر با جدیدترین متد انجام می‌گیرد.

جراحی موکوسل به روش لیزر چطور انجام می‌گیرد؟

در این روش ابتدا در ناحیۀ مورد نظر، بی‌حسی مختصری تزریق می‌شود سپس با استفاده از لیزر دایود و فایبر 400، حاشیۀ اطراف کیست به طور کامل برش داده می‌شود. برش کیست بهتر است به گونه‌ای باشد که کیست پاره نشود بلکه ضایعه به طور کامل همراه با کیسۀ اطراف آن خارج شود. لیزر دایود به دلیل خاصیت کوآگولیشن خود، باعث انعقاد و بند آمدن خون در محل جراحی می‌شود؛ بنابراین جراحی کیست کاملاً در محیط بدون خون‌ریزی انجام می‌پذیرد و دید و دسترسی عالی برای پزشک فراهم می‌کند.
از طرفی با وجود این که وسعت ناحیه جراحی کیست زیاد می‌باشد نیاز به بخیه نیست و بافت به طور طبیعی و ثانویه ترمیم پیدا می‌کند.

 

در روش جراحی موکوسل با لیزر، نیز کیست به طور کامل با حاشیۀ اطراف بردا

شته می‌شود و از این جهت هیچ تقاوتی با جراحی سنتی (جراحی با تیغ) ندارد پس میزان عود کیست در هر دو روش نادر می‌باشد.

مزایای جراحی موکوسل دهانی با لیزر

 • معمولاً نیاز به حداقل بی‌حسی دارد.
 • جراحی بدون وجود خون‌زیری انجام می‌پذیرد.
 • دید و دسترسی عالی حین کار برای پزشک فراهم می‌سازد.
 • عدم نیاز به بخیه در محل جراحی
 • عدم نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک
 • شکل و فرم طبیعی لب و سایر بافت‌های دهان کاملاً حفظ می‌شود.
 • لیزر دارای اثر ضدالتهاب است.
 • لیزر اثر ضددرد و انتی‌باکتریال در محل دارد.
  نکته مهم: معمولاً در جراحی‌های وسیع موکوسل به خصوص در مواردی که کیست به طور عمقی در بافت وجود دارد، احتمال آسیب‌های عصبی مختصر، احساس گزگز، مورمور یا بی‌حسی مختصر لب وجود دارد ولی خوشبختانه در جراحی به روش لیزر، این عارضه به ندرت ایجاد می‌شود یا اصلاً وجود ندارد چرا که لیزر به دلیل اثر ضدالتهاب و ترمیم کنندۀ خود، نه تنها از آسیب‌های عصبی جلوگیری می‌کند بلکه در درمان نوروپاتی‌ها و آسیب‌های عصبی از لیزر استفاده می‌شود.

دوران نقاهت در جراحی موکوسل با لیزر چقدر است؟

از آنجا که جراحی با لیزر، بدون آسیب به بافت‌های اطراف انجام می‌شود معمولاً نیاز به دوران نقاهت خاصی ندارد و بیمار می‌تواند کارهای روزمرۀ خود را انجام دهد. البته بهتر است در 48 – 24 ساعت اول بعد از جراحی، بیمار کمتر صحبت کند و حرکات ورزشی سنگین انجام نگیرد.

چه مراقبت‌هایی بعد از جراحی با لیزر نیاز می‌باشد؟

 • مصرف داروهای مسکن در 24 ساعت اول
 • اجتناب از مصرف غذاهای داغ در 24 ساعت اول
 • رژیم غذایی نرم
 • اجتناب از مصرف سیگار، قلیان و دخانیات
 • اجتناب از گاز گرفتن، جویدن یا مکیدن لب

توصیه مهم بعد از جراحی موکوسل چیست؟

از آنجا که علت اصلی ایجاد موکوسل در لب و یا سایر نواحی دهان، جویدن، گاز گرفتن و یا پارگی مجرای بزاقی می‌باشد. یکی از توصیه‌های مهم بعد از جراحی این است که به هیچ عنوان به محل جراحی ضربه وارد نشود و در صورتی که بیمار عادت به مکیدن، جویدن لب و گاز گرفتن گونه داشته باشد حتماً باید این عادت ترک شود تا از تشکیل مجدد کیست جلوگیری شود.

هزینۀ جراحی موکوسل چقدر است؟

در جراحی موکوسل بسته به وسعت و عمق کیست، انتخاب روش جراحی که به صورت سنتی و یا با استفاده از لیزر انجام بگیرد، هزینه متفاوت می‌باشد. به همین منظور برای برآورد قیمت دقیق هزینه بهتر است ابتدا توسط دندان پزشک متخصص بیماری‌های دهان و لیزر معاینه و مشاوره انجام گیرد.

چه زمانی برای درمان موکوسل باید به پزشک مراجعه کرد؟

به طور کلی، معمولاً موکوسل یا کیست دهان، به طور خودبه‌خود بهبود پیدا نمی‌کند. شاید به مرور زمان، کیست پاره و ترشحات آن تخلیه گردد اما دوباره بعد از مدتی، کیست پر می‌شود و حتی تورم بزرگ‌تر از قبل می‌شود. از طرفی موکوسل درمان دارویی ندارد و حتماً باید به طور کامل کیست خارج گردد. در مواردی که تورم بیش از یک هفته در دهان شما ماندگار شود یا به تدریج اندازۀ آن افزایش یابد حتماً مراجعه به متخصص بیماری‌های دهان الزامی می‌باشد.
 هشدار: لطفاً تحت هیچ شرایطی کیست دهان را پاره کنید چرا که پارگی کیست نه تنها منجر به درمان و تخلیه کیست نمی‌شود بلکه از یک طرف خطر عفونت را افزایش می‌دهد و از طرفی باعث انتشار کیست به عمق لب و بافت دهان می‌شود و گاهی منجر به ایجاد اسکار دائمی در بافت آسیب دیده می‌شود.

سوالات متداول

موکوسل یا کیست دهان و لب

در این مطلب به سوالات متداول در زمینه درمان موکوسل یا کیست دهان و لب با لیزر پاسخ داده می شود.

آیا موکوسل می‌تواند منجر به سرطان دهان شود؟

خیر، موکوسل‌ها جز کیست‌های خوش خیم دهان طبقه‌بندی می‌شوند.

از چه سنی می‌توان جراحی موکوسل با لیزر را انجام داد؟

محدودیت سنی وجود ندارد و در هر سنی قابل انجام می‌باشد.

آیا جراحی موکوسل با لیزر درد دارد؟

خیر، چرا که لیزر خود به تنهایی اثر ضدالتهاب، ضددرد و تسکین دهنده دارد.

آیا در دوران بارداری می‌توان جراحی موکوسل را انجام داد؟

در صورتی که کیست بزرگ شده باشد و اختلال در تکلم، غذا خوردن و ... در خانم باردار ایجاد کرده باشد می‌توان به طور اورژانسی کیست را جراحی کرد و سه ماهۀ دوم بارداری بهترین زمان، جهت انجام این کار می‌باشد.

ماندگاری جراحی موکوسل چقدر است؟

چون در روش جراحی موکوسل چه به روش سنتی و چه با استفاده از لیزر، کیست به طور کامل خارج می‌شود، ریسک عود نادر است مگر در مواردی که بیمار عادت به مکیدن یا جویدن لب و گونه داشته باشد که در این صورت تشکیل مجدد کیست محتمل می‌باشد.

درمان سیاهی و تیرگی لثه با لیزر

زمان مطالعه : 5 دقیقه -

درمان و رفع تیرگی و سیاهی لثه در اصفهان

یکی از مهم‌ترین عامل در چهره هر فرد، زیبایی لبخند و رنگ طبیعی لثه‌ها است. در برخی افراد با وجود سفید و مرتب بودن دندان‌ها ، شکل و رنگ لثه‌ها نامطلوب است. چرا که لثه هم مانند پوست، می‌تواند دچار تیرگی و سیاهی لثه شود که به اصطلاح علمی، آن را پیگمانتاسیون فیزیولوژیک لثه می‌گویند.

سیاهی لثه یا پیگمانتاسیون فیزیولوژیک لثه چیست؟

پیگمانتاسیون فیزیولوژیک لثه به دلیل رسوب رنگدانه ملانین می‌باشد. اغلب از دوران کودکی ایجاد می‌شود و در بسیاری از افراد که پوست تیره دارند، دیده می‌شود. اگرچه بیماری محسوب نمی‌شود اما باعث نازیبایی به خصوص در هنگام خندیدن و صحبت کردن می‌شود و بسیاری از افراد به خصوص نوجوانان و جوانان خواستار درمان رنگ غیرطبیعی لثه‌های خود می باشند.
پیگمان ملانین یک پیگمان درون‌زاست که توسط ملانوسیت‌های حاضر در لایه‌های بازال و سوپرابازال اپی‌تلیوم تولید می‌شود. رنگ پیگمان ملانین دهان از قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره و سیاه متغیر می‌باشد که این بستگی به مقدار تجمع ملانین دریافت دارد.
سیاهی و تیرگی لثه ناشی از فعالیت بالای ملانوسیت‌ها می‌باشد و افزایش در تعداد مشاهده نمی‌شود. معمولاً به صورت قرینه است و در همه نوع نژاد، سنین، بدون تمایل به جنس خاصی دیده می‌شود. هر چند بیشتر در آفریقا، شرق آسیا، قومیت‌های اسپانیایی مشاهده می‌شود.

روش‌های درمان سیاهی و تیرگی لثه چیست؟

روش‌های درمانی مختلفی از جمله

 • جراحی پیوند لثه

 • جراحی یا فرز الماس

 • کرایوسرجری

 • درمان سیاهی و تیرگی لثه با لیزر

برای از بین بردن تیرگی و رنگدانه‌های درون لثه انجام می‌شود. که از بین تمام این روش‌ها، جدید‌ترین، به روزترین و بهترین روش، جراحی با استفاده از لیزر می‌باشند. سایر روش‌های ذکر شده اکثراً روش تهاجمی و با درد و خون‌ریزی همراه می‌باشند.

روش درمان تیرگی و سیاهی لثه با لیزر در اصفهان

در این روش، ابتدا بی‌حسی مختصر در حد چند قطره در محل جراحی تزریق می‌شود. سپس با استفاده از لیزر، بافت‌های سطحی و تیرۀ لثه برداشته می‌شود. لیزر دایود در بافت نرم توانایی برش دارد در عین حال خاصیت کوآگولیشن یا انعقاد در محل دارد. به همین دلیل با این که بافت لثه به طور کامل، در تمام نواحی لثه و خط لبخند بیمار برداشته می‌شود، به هیچ عنوان خون‌ریزی وجود ندارد و دید و دسترسی عالی برای پزشک ایجاد می‌کند. لیزر دایود با برداشت لایۀ سطحی اپی‌تلیوم که حاوی رنگدانۀ ملانین می‌باشد باعث رفع سیاهی لثه می‌شود. بعد از جراحی به هیچ عنوان نیاز به یک پریودنتال، مصرف آنتی‌بیوتیک و … نمی‌باشد. معمولاً بیمار در حد یکی دو روز درد و سوزش مختصر دارد و در عرض چند روز لثه‌ها ترمیم پیدا می‌کند و رنگ لثه‌ها صورتی خوش رنگ می‌شود. لیزر از طرفی خاصیت ضدالتهاب و ضددرد دارد و باعث کاهش سروتونین محیطی و کاهش درد می‌شود؛ بنابراین روش برداشتن تیرگی و سیاهی لثه با لیزر، روشی بسیار ساده، کاربردی، راحت و بدون عارضه و کاملاً محافظه‌کارانه می‌باشند و نتایج عالی در بردارد به این صورت که تنها در عرض یک جلسه، لثه‌ها کاملاً صورتی و خوش رنگ می شود.

مزایای درمان و برداشتن سیاهی لثه با لیزر

 • معمولاً نیاز به حداقل بی‌حسی دارد.
 • جراحی بدون وجود خون‌ریزی
 • دید و دسترسی عالی برای پزشک
 • جراحی محافظه‌کارانه بدون هیچ تهاجمی
 • صدمه ای به بافت های مجاور
 • وجود اثر ضددرد لیزر
 • اثر ضدالتهاب لیزر
 • اثر انعقاد و کوآگولیشن لیزر
 • اثر ضدباکتریال لیزر
 • تسریع بهبودی زخم‌ها
 • عدم نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک
 • نتایج عالی و سریع بهبودی لثه‌ها با لیزر
 • عدم نیاز به بخیه در محل جراحی
 • عدم نیاز به پانسمان پریودنتال یا پک پریودنتال در محل جراحی
 • عدم وجود تورم، آبسه یا عفونت در محل جراحی

دوران نقاهت و طول درمان برداشت سیاهی لثه با لیزر

از آنجا که این روش بسیار محافظه‌کارانه می‌باشد و هیچ آسیب یا تهاجم به بافت‌های اطراف ایجاد نمی‌کند، نیاز به دوران نقاهت خاصی ندارد و بیمار می‌تواند کارهای روتین و روزمره خود را انجام دهد و محدودیتی وجود ندارد.

برای مشاوره و رزرو نوبت برای درمان سیاهی و تیرگی لثه با لیزر، تماس بگیرید و یا در واتسپ پیام بدهید

09130930383 03136650439

مراقبت‌ های بعد از درمان و برداشتن سیاهی لثه

معمولاً به دلیل خاصیت ضدالتهاب، ضد درد و اثر کوآگولیشن (انعقاد) در لیزر، مراقبت‌های جدی در جراحی نیاز ندارد ولی بهتر است موارد زیر رعایت شود:

 • مصرف داروهای مسکن تنها در روز اول
 • اجتناب از مصرف غذاهای داغ در 24 ساعت اول
 • رژیم غذایی نرم در 24 ساعت اول
 • اجتناب از مصرف سیگار، قلیان و دخانیات

نحوه درمان سیاهی و تیرگی لثه با لیزر

چه عواملی باعث تیرگی لثه می‌شود؟

 • رنگدانه فیزیولوژیک لثه‌ها (پیگمانتاسیون فیزیولوژیک لثه)

  همه بیماران به جز افراد به زالی، دارای درجاتی از توزیع فیزیولوژیک ملانین در پوست و دهان هستند. پیگمانتاسیون فیزیولوژیک در دو دهۀ اول زندگی ایجاد می‌شود. اما شاید بیمار سال‌های بعد متوجه این عارضه شود. معمولاً باسیگار، قلیان و دخانیات تشدید می‌شود. سیاهی و تیرگی لثه بی‌علامت است. معمولاً تغییر رنگ به صورت یکنواخت، دو طرفه، خال‌دار یا لکه‌دار می‌باشد. نواحی پاپی لثه، لثه چسبنده و حتی مارژینال لثه می‌تواند دچار تغییر رنگ شود.

 • تیرگی لثه ناشی از عوارض بیماری‌ها

  بیماری‌هایی مانند آدسیون، سندروم کوشینگ، بیماری گریوز، سندرم آلبرایت، سندرم پوتز جگرز، سیروز صفراوی و … می‌توانند سبب تیرگی و سیاهی لثه شوند.

 • تیرگی لثه ناشی از عوارض جانبی داروها

  داروهای مانند کلروکین، هیدروکسی کلروکین، ماینوسایکلین، داروهای خوراکی ضدبارداری، داروهای سایتوتوکسیک مانند سیکلوفسفامید، بوسولفان و … همه می‌توانند باعث تیرگی و تغییر رنگ لثه‌ها بشوند. این عوامل می‌تواند منجر به تجمع رنگدانه‌های ملانین تحت تأثیر دارو و یا رسوب آهن پس از آسیب به درم (پوست) باشد.

 • تیرگی لثه ناشی از سیگار کشیدن

  تغییرات لثه ناشی از سیگار کشیدن را به عنوان ملانوز سیگاری (Smoker’s melanosis) شناخته می‌شود. همان طور که گفتیم سلول‌های ملانوسیت، ملانین می‌سازند و نیکوتین موجود در توتون و تنباکو می‌تواند سبب افزایش ساخت ملانین شود. به همین دلیل سیگار، قلیان و به طور کلی دخانیات می‌تواند باعث تیرگی لثه شود. ملانوز سیگاری می‌تواند به صورت لکه‌ای باشد و یا تمام دهان را درگیر کند. علاوه بر لثه‌ها، سطح داخلی گونه‌ها یا لب پایین هم ممکن است تغییر رنگ پیدا کند.

 • تیرگی و سیاهی لثه ناشی از تاتوی آمالگام

  مواد پر کردگی آمالگام نیز ممکن است در اطراف دندان ترمیم یا روکش شده، دیده شود و به صورت یک لکۀ سیاه آبی – خاکستری در دهان دیده شود. البته تیرگی لثه ناشی از آمالگام معمولاً به صورت یک لکۀ منفرد و فقط در اطراف همان دندانی که ترمیم یا روکش شده است، دیده می‌شود در صورتی که تغییر رنگ‌های ناشی از فیزیولوژیک، سیگار، دارو و بیماری‌ها به صورت لکه‌های متعدد و منتشر می‌باشد که می‌تواند بسیاری از نواحی لثه‌ها و یا حتی گونه‌ها و نواحی دیگر دهان را درگیر کند.

آیا درمان سیاهی لثه لازم است ؟

تیرگی ناشی از پیگمانتاسیون فیزیولوژیک لثه‌ها، بیماری محسوب نمی‌شود اما از آنجا که باعث ظاهر نازیبا به خصوص در هنگام خندیدن و صحبت کردن می‌شود، بهتر است درمان شود. بسیاری از نوجوانان و جوانان خواستار زیباسازی لثه‌ها به خصوص در لبخند خود می‌باشند.

هزینه برداشت سیاهی لثه با لیزر

میزان سیاهی یا تیرگی لثه در افراد مختلف متفاوت می‌باشد؛ بنابراین هزینه لیزر بسته به وسعت سیاهی لثه، شدت و عمق سیاهی لثه، کانتورینگ لثه و … متفاوت می‌باشد.

 

سوالات متداول درمان تیرگی لثه با لیزر

در این مطلب به سوالات متداول در زمینه درمان تیرگی لثه با لیزر پاسخ داده می شود.

از چه سنی میتوان درمان تیرگی لثه با لیزر انجام داد؟

از زمانی که رشد فک و لثه ها نسبتا کامل شده باشد و فرد دوران کودکی و نوجوانی را پشت سر گذاشته باشد.

آیا لیفت درمان سیاهی لثه با لیزر درد دارد؟

خیر لیفت لثه با لیزر درد ندارد. از آنجاییکه لیزر به تنهایی خاصیت صد التهابی و ضد درد دارد، لیفت لثه با لیزر بدون درد است و نیازی به دوره نقاهت یا استراحت در منزل ندارد.

آیا درمان تیرگی لثه با لیزر خونریزی دارد؟

خیر لیفت لثه با لیزر خونریزی ندارد. لیزر دایود با اثر ضد انعقادی خون باعث میشود خونریزی در محل جراحی متوقف شود.

آیا در دوران بارداری میتواندرمان سیاهی لثه با لیزر انجام داد؟

از آنچاییکه لیفت لثه با لیزر یک جراحی انتخابی و عمدتا برای موارد زیبایی است بهتر است در دوران بارداری به تعویق بیفتد.

ماندگاری درمان تیرگی لثه با لیزر چقدر است؟

در صورت انتخاب کیس مناسب و رعایت بهداشت ماندگاری لیفت لثه با لیزر دائمی است.

بلیچینگ دندان با لیزر

زمان مطالعه : 9 دقیقه -

بلیچینگ دندان در اصفهان

بیلیچینگ (سفید کردن دندان) یکی از روشهای شایع زیبایی در دندانپزشکی است که سریع، غیر تهاجمی و مقرون به صرفه می باشد. بدون اینکه بر روی سطح خارجی دندان، کامپوزیت قرار بگیرد و یا بدون اینکه دندان تراش بخورد. در واقع در این روش از ژلهای سفید کننده حاوی هیدروژن پراکساید یا کاربامید پراکسید استفاده می شود. روش بیلیچینگ بهتر است بصورت علمی و حرفه ای زیر نظر دندانپزشک انجام گیرد. از آنجا که سفید کردن دندان موجب افزایش اعتماد به نفس در افراد می شود و نقش مهمی در زیبایی صورت دارد، این روش طرفداران زیادی دارد.

انواع لکه های دندانی

 • لکه های سطحی دندانی

  آن هایی هستند که بر روی سطح دندان ها در اثر قرار گرفتن در معرض نوشیدنی های تیره رنگ، مواد غذایی، تنباکو، سایش معمول ظاهر می شود. لکه های سطحی جزئی هستند و تا حدی میتوان با تمیز کردن دندان ها و مسواک ها پیشگیری کرد و به راحتی با روشهای بیلیچینگ، سفید می شوند.
 • لکه های عمیق دندانی

  لکه هایی هستند که در داخل دندان ها شکل می گیرند. لکه های عمیق ناشی از مصرف داروی آنتی بیوتیک تتراسایکیلین در دوران بارداری و یا در دوران کودکی هستند در دندان های در حال رشد که در اثر مصرف بیش از حد فلوراید یا ضربه و تصادف آسیب دیده باشند، همچنین در دندان های دائمی که بر اثر جراحت و خونریزی داخلی، رنگ آنها تغییر کند، نیز دیده می شود.

انواع روشهای بلیچینگ

 1. بلیچینگ مطب یا Office Bleaching
 2. بلیچینگ خانگی یا Home Bleaching

بلیچینگ مطب یا Office Bleaching

یکی از روشهای زیبایی متداول در دندانپزشکی است. در این روش از هیدروژن پراکسید با غلظت بالا استفاده می شود. میزان زمان مورد نیاز برای بیلیچینگ دندان حدود 2 الی 3 جلسه در هر مرحله حدود 60 دقیقه است.

مراحل انجام آفیس بلیچینگ

 • تمیز کردن دندان ها و انجام جرم گیری قبل از کار
 • استفاده از دهان باز کن به منظور افزایش دسترسی
 • استفاده از گارد لثه یا محافظ لثه به کمک مواد مخصوص به طوری که لثه ها کاملاً پوشانده می شود.
 • اعمال یک ژل سفید کننده حاوی پراکسید هیدروژن بر روی دندان ها
 • مدت زمان مورد نیاز بیلیچینگ در هر جلسه حدود 60 دقیقه است.
 • اگر دندان ها بیش از حد دچار تیرگی و زردی باشد ممکن است نیاز به یکی دو جلسه دیگر هم باشد.
 • در نهایت پس از اتمام درمان بیلیچینگ مطبی، برای ماندگار شدن بیشتر سفیدی دندان بهتر است یک کیت بیلیچینگ در منزل هم به بیمار تحویل داده شود.

Office Bleaching با لیزر

یکی از پیشرفته ترین درمانها برای بیلیچینگ دندان، بیلیچینگ با لیزر است. آنچه این روش رامحبوب کرده است سفید کردن دندانها در مدت زمان کوتاه، با بیشترین ماندگاری و هزینه مقرون به صرفه می باشد. در واقع در این روش حین استفاده از ژل بیلیچینگ، از نور لیزر استفاده می کنیم و با تنظیم دوزیمتری مشخص به روی تک تک دندانها می تابانیم.

مراحل انجام بلیچینگ با لیزر در اصفهان

 • تمیز کردن دندان ها و انجام جرم گیری قبل از کار
 • استفاده از دهان باز کن
 • استفاده از گارد لثه یا محافظ لثه ای به کمک مواد مخصوص برای حفاظت از لثه ها
 • استفاده از ژل هیدروژن پراکساید در ضخامت 2-1 بر روی دندان ها
 • تابش نور لیزر که براساس تنظیمات طول موج، توان خروجی، مدت زمان تابش لیزر مشخص می شود و ژل تحت تابش نور لیزر قرار می گیرد. هنگام کار حتماً چشم پزشک و بیمار باید توسط عینک مخصوص پوشانده شود تا آسیب نبیند.
از آنجا که در این روش از تابش نور لیزر استفاده می کنیم نور لیزر به عنوان یک تسریع کننده عمل می کند و مدت زمان استفاده از ژل سفید کننده در مطب به شدت نسبت به روش عادی کمتر می شود و تنها ده دقیقه زمان برای انجام بیلیچینگ کافی می باشد.

مزایای استفاده از لیزر در بلیچینگ دندان

 • کوتاه شدن زمان درمان
 • انجام بیلیچینگ تنها در یک جلسه
 • کاهش حساسیت دندانی
 • راحتی بیشتر حین کار به دلیل مدت زمان کوتاه و عدم وجود درد و حساسیت دندانی
 • جلوگیری از کاهش سختی مینا و کمک به حفظ ساختار مینا

برای مشاوره و رزرو نوبت برای بلیچینگ دندان با لیزر، تماس بگیرید و یا در واتسپ پیام بدهید

09130930383 03136650439

لیزر چیست و چه تفاوتی با نور معمولی دارد؟

لیزر مخفف light Amplification by Stimulated Emission of Radiation است در واقع در نور لیزر به منظور دستیابی به اثر بخشی بهتر نور، همه پرتوهای نور در یک جهت در یک سو با یک طول موج مشخص تنظیم شده اند تا قدرتی معجزه آسا پیدا می کنند. امروزه از لیزر در صنعت، طراحی، برش قالبها، انواع رشته های پزشکی مانند چشم پزشکی، پوست، طب فیزیکی و همچنین دندان پزشکی استفاده می شود. از جمله موارد مصرف لیزر دربلیچینگ دندان با لیزر در اصفهان، سفید کردن دندان با لیزر، فرنکتومی دهان با لیزر، لیفت لثه با لیزر، افزایش طول تاج دندان با لیزر و همچنین جراحی انواع توده های لب، گونه، زبان با لیزر می باشد که همه این موارد با دستگاه های پیشرفته در مطب تخصصی دکتر عاطفه توانگر انجام می گیرد.

نقش ماده بلیچینگ در پروسه سفید کردن دندان در اصفهان

هیدروزن پراکساید یک اکسید کننده قوی است که قادر به تولید رادیکالهای آزاد فراوان با قدرت واکنشی زیاد است. این رادیکال های آزاد به منظور رسیدن به ثبات با مولکولهای ارگانیک دیگر واکنش می دهند و رادیکالهای آزاد دیگری ایجاد می کنند و در نهایت منجر به شکل دیگری مولکولهایی می شود که نور کمتری جذب و میزان بیشتری نور را منعکس می کنند و به این صورت بیلیچینگ انجام می شود.

نقش لیزر در پروسه سفید کردن دندان

در واقع نقش لیزر دایود در پروسه بیلیچینگ دندان با لیزر در اصفهان، سرعت بخشیدن به عملکرد هیدروژن پراکساید در ژل سفید کننده و اثربخشی بیشتر این ژل می باشد.
و این باعث می شود مدت زمان بیلیچینگ به شدت کاهش یابد به طوری که به یک چهارم یا حتی کمتر نسبت به روش office Bleaching با نور عادی برسد و تنها حدود ده دقیقه طول می کشند. از طرفی لیزر به دلیل اثر melting، دهانه توبولهای عاجی دندان را مسدود می کند و نه تنها باعث ایجاد حساسیت دندان در بیلیچینگ نمی شود. بلکه حساسیت دندانی را از بین می برد بطور همزمان گرمای لیزر موجب نفوذ عمیق ژل بیلیچینگ به عاج زیرسطحی شده و اثر سفید کنندگی را افزایش می دهند و مهمترین ویژگی روش office Bleaching با لیزر این است که بیمار به هیچ عنوان حساسیت دندانی ندارد درصورتی که در روش بیلیچینگ عادی و یا زمانی که از نور آبی رنگ لایت یا نور معمولی استفاده می شود، از چند هفته تا چند ماه ممکن است حساسیت دندانی وجود داشته باشد.

آیا استفاده از لیزر عارضه ای دارد؟

خوشبختانه نور لیزر به هیچ عنوان خطرناک نیست و هیچ عارضه ای ندارد البته به شرطی که حین کار حتماً از عینک استفاده شود وگرنه باعث آسیب به چشم می شود. امروزه در علم دندان پزشکی از نور لیزر نه تنها در سفید کردن دندان جراحی های دهان بلکه به عنوان لیزر تراپی (لیزر کم توان) در درمان زخم ها، حساسیت دندانی، بوی بد دهان، درد مفصل فکی- صورتی، نوروپاتی ها، بی حسی ها و آسیب های عصب استفاده می شود که همه این خدمات در مطب تخصصی دکتر عاطفه توانگر انجام رسد.

بلیچینگ خانگی یا Home Bleaching

بیلیچینگ در خانه یکی دیگر از روشهای سفید کردن دندان هست که در منزل انجام می شود البته باید کاملاً زیر نظر دندان پزشک باشد. ابتدا دندان پزشک از فک بالا و پایین شما قالب می گیرد و براساس قالب، تری های پلاستیکی نازک و شفاف ساخته می شود. سپس به بیمار آموزش داده می شود که چگونه مواد بیلیچینگ را به اندازه لازم درون تری گذاشته و در دهان خود نگه دارد. بیلیچینگ دندان در خانه نیاز به صبر وحوصله دارد چرا که غلظت ماده مصرفی کمتر است و در هر ماه نیاز است که بیمار قالب را چندین ساعت در دهان خود بگذارد. بعضی از افراد تحمل وجود جسمی خارجی در دهان را ندارند و شاید نتوانند با ای روش سازگار شود. بیمار حداقل باید 4- 2 هفته از این استفاده کنند.

مزایای روش بلیچینگ نسبت به سایر روشهای زیبایی

 • هزینه نسبتاً کمی نسبت به روش ونیر کامپوزیت و لامنیت دارد.
 • کاملاً بی خطر است.
 • در مدت زمان کوتاهی دندان را سفید می کند.
 • دندان ها تراش نمی خورد و نیاز به هیچ نوع ماده ترمیمی زیبایی نمی باشد.

معایب و عوارض بلیچینگ دندان

نتایج آن مثل خیلی از اقدامات دیگر زیبایی دائمی نست و نیاز به تمدید شدن دارد زیرا دندان ها بصورت طبیعی مستعد لکه دار شدن و تغییر رنگ هستند.
اگر مواد بیلیچینگ برای مدت طولانی روی دندانها باقی بماند تأثیرات بدی خواهد گذاشت کمترین پیامد آن افزایش حساسیت دندانی است که البته در روش بیلیچینگ با لیزر، اصلاً حساسیت دندانی نداریم.
از معایب روش بیلیچینگ خانگی این است که در بیشتر موارد به دلیل اشتباه در ترکیب و استفاده از مواد سفید کننده، حساسیت و تحریک دندان ها و لثه ها ایجاد می شود. اما در روش بیلیچینگ مطب چون در مطب و باابزار حرفه ای و ساکشن قوی صورت می گیرد. احتمال آسیب و حساسیت به حداقل می رسد.

چه زمانی دندان های ما به بلیچینگ نیاز دارد؟

 • زرد و قهوه ای شدن دندان ها به مرور زمان و افزایش سن
 • زردی دندان بر اثر نوشیدنی هایی مانند نوشابه گازدار، کافئین، چایی غلیظ
 • عادت غذایی فرد که باعث زرد شدن دندان می شود.
 • زرد شدن بر اثر دخانیات از جمله سیگار و قلیان
 • مصرف بعضی از داروها

آیا بلیچینگ دندان روی همه دندان ها جواب می دهد؟

خیر، شرط اول این است که دندانهای شما کاملاً سالم باشد و هیچ نوع ماده پر کنندگی یا روکش وجود نداشته باشد چرا که ژل سفید کننده ها بر روی مواد پر کردگی، سرامیک، فلز روکش بی تأثیر می باشد. دوم اینکه حتماً قبل از انجام بیلیچینگ بهتر است مشاوره حضوری انجام شود چرا که بعضی از لکه ها و تغییر رنگ های دندان، با روش بیلیچینگ خیلی خوب پاسخ نمی گیرد مثلاً لکه های خاکستری- بنفش یا تغییر رنگهای ناشی از تتراسایکلین و … ممکن است با روش بیلیچینگ دندان در اصفهان برطرف نشود. اما اصولاً دندان هایی که ته رنگ زرد دارند به خوبی با روش بیلیچینگ پاسخ می گیرند و سفید می شود.

مراقب های بعد از بلیچینگ دندان

 • پرهیز از غذاها و نوشیدنی های لک زا مانند قهوه، چای، نسکافه، هات چاکلت، سس گوجه فرنگی، کاکائو
 • پرهیز از سیگار کشیدن
 • استفاده از رژ لب ضد آب: توصیه می شود از رژ لبی استفاده شود که ضد آب است و روی دندان ها اثری ندارد.

ماندگاری بلیچینگ

ماندگاری بیلیچینگ به شدت بستگی به بهداشت دهان و رعایت رژیم غذایی فرد دارد. هرچه فرد از غذاها و نوشیدنی های رنگدانه دار کمتر استفاده کند ماندگاری بیلیچینگ بیشتر است. البته قطعاً این روش زیبایی دائمی نیست و بهتر است هرچند وقت یکبار (با فاصله یک یا دو سال) تمدید گردد.

آیا خانم های باردار میتوانند دندانهای خود را بلیچینگ کنند؟

در تمامی روشهایی که برای سفید کردن دندان ها استفاده می شود از مواد شیمیایی سفید کننده استفاده می شود لذا برای رعایت احتیاط بهتر است در دوران بارداری بیلیچینگ انجام نشود.

آیا امکان انجام بلیچینگ برای کودکان است؟

اصولاً بیلیچینگ برای دندان های بیشتری توصیه نمی شود. اما در دندان های دائمی که دچار بد رنگی ناشی از آسیب و ضربه ایجاد می شود، میتوان به وسیله کاربامید پراکساید بیلیچینگ را انجام داد.

آیا استفاده از پودر سفید کننده دهان مناسب است؟

در پودر سفید کننده دندان، درصد بالایی مواد ساینده وجود دارد که باعث می شود لایه ای از روی مینای دندان شما برداشته شود و استفاده مکرر طولانی مدت آنها توصیه نمی شود.

آیا لاک سفید کننده دندان مناسب است؟

لاک سفید کننده دندان عمدتاً حاوی درصد پایین پراکساید هیدروژن می باشد و سفید کردن دندان ها به صورت تأخیری انجام می گیرد و از آنجایی که این مواد بدون هیچ محافظتی در دهان رها می شود، کنترل بر روی آنها نیست با بزاق شسته و بلعیده می شود که این موارد میتواند صدمات جدی به بافت دهان برساند و از طرفی غالباً حاوی ساخارین است که سرطان زایی آنها به اثبات رسیده و استفاده از آنها در آمریکا ممنوع است.

چه مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان لازم است؟

 • در ساعات اولیه، لثه خود را با آب گرم تمیز کنید.
 • از استعمال دخانیات و کشیدن سیگار و قلیان خودداری کنید.
 • از خوردن مواد غذایی و نوشیدنی های حاوی رنگدانه ها همچون نوشابه های انرژی زا، قهوه، شکلات تلخ، کاکائو، سس گوجه فرنگی تا 24 ساعت اولیه خودداری کنید و اگر این مواد به دندان های شما برخورد کرد بهتر است دندان ها را سریع شستشو بدهید.
 • خودداری از مصرف غذاهای سرد در 24 ساعت اول
 • ترجیحاً بهتر است بعد از بیلیچینگ از نوشیدنی های بی رنگ همچون شیر و آب استفاده کنید.
 • بعد از بیلیچینگ استفاده از میوه هایی همچون موز، سیب پوسته گرفته مناسب است.
 • استفاده از لبنیات همچون پنیر، ماست، خامه هم ممانعتی ندارد.
 • بهتر است یک هفته بعد از بیلیچینگ به دندان پزشک خود مراجعه کنید تا بررسی لازم صورت گیرد.

سوالات متداول بلیچینگ دندان با لیزر

در این مطلب به سوالات متداول در زمینه بلیچینگ دندان با لیزر یا سفید کردن دندان با لیزر پاسخ داده می شود.

از چه سنی میتوان بلیچینگ با لیزر انجام داد؟

بعد از رویش کامل دندان های دائمی میتوان بلچینگ دندان با لیزر انجام داد.

آیا بلیچینگ با لیزر درد دارد؟

خیر بلیچینگ دندان با لیزر اصلا درد ندارد چون لیزر اثر ضد درد و ضد التهاب دارد.

آیا بلیچینگ دندان با لیزر باعث حساست دندانی میشود؟

خیر در روش سفید کردن دندان با لیزر اصلا حساسیت دندانی ایجاد نمیشود چون لیزر به دلیل انسداد دهانه توبول های عاجی از حساست دندانی جلوگیری میکند.

آیا بلیچینگ دندان با لیزر خونریزی دارد؟

خیر، در روش سفید کردن دندان با لیزر هیچ تهاجمی به لثه و بافت های اطراف آن وجود ندارد و کاملا بدون خونریزی است.

آیا در دوران بارداری میتوان بلیچینگ با لیزر انجام داد؟

چون بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان یک روش انتخابی و زیبایی است بهتر است که در دوران بارداری و حاملگی به تعویق بیوفتد.

ماندگاری سفید کردن دندان با لیزر چقدر است؟

ماندگاری بلیچینگ دندان با لیزر کاملا وابسته به وضعیت بهداشت دهان و دندان فردی و مصرف سیگار و انواع دخانیات دارد و از یکسال تا 5 سال متفاوت است.

چکار کنیم که ماندگاری سفیدی بلیچینگ دندان با لیزر بیشتر شود؟

به منظور ماندگاری بیشتر سفیدی بلیچینگ دندان با لیزر بهتر است علاوه بر رعایت بهداشت دهان و دندان و اجتناب از مصرف سیگار و دخانیات، از بلیچینگ خانگی نیز با استفاده از قالب دندان استفاده کنید.

درمان آفت دهان

زمان مطالعه : 9 دقیقه -

آفت دهان چیست؟

آفت دهان یا aphthous ulcer یک بیماری نسبتاً شایع در مخاط دهان می باشد که به شکل زخمهای گرد، قرینه و متعدد می تواند در دهان دیده شود.

 

علتهای بروز آفت دهان در اصفهان چیست؟

به طور کلی علت دقیق بروز آن هنوز مشخص نیست ولی چند عامل در بروز آفت دخیل می باشد.

 • عامل ژنتیکی و داشتن سابقه خانوادگی
 • کمبود آهن،روی کمبود ویتامین B3 یا نیاسین، B9 یا اسید فولیک و کمبود ویتامین B12
 • اختلال عملکرد ایمنی
 • استرس و اضطراب
 • دوران قاعدگی
 • عفونتهای ویروسی به خصوص عفونت دستگاه تنفسی فوقانی
 • حساسیت غذایی و آلرژی
 • حساسیت به برخی از مواد موجود در خمیر دندان یا دهانشویه ها
 • وارد شدن آسیب یا ضربه دهان
 • جویدن یا گاز گرفتن گونه یا لب
 • دندان مصنوعی نامناسب که گیر کافی در دهان ندارد

علائم آفت دهان

 • زخمهای آفتی، به شکل زخمهای گرد، متقارن و کم عمق می باشند. معمولاً 2 تا 48 ساعت قبل از بروز آفت احساس سوزش و یا سوزن سوزن شدن در محل زخم وجود دارد.
 • به زخمهای آفتی معمولاً زخمهای سفید یا سفید مایل به زرد با هاله قرمز در اطراف دیده می شود
 • لب و گونه شایعترین ناحیه درگیر هستند البته در زیر زبان، کف دهان، حلق و … هم آفت دیده می شود.
  معمولاً بیشتر افراد تنها یک یا چند زخم آفتی کوچک دارند که علائم خفیف یا متوسط دارد. در صورتی که زخم آفتی بسیار بزرگ می باشد و یا اینکه تعداد آنها خیلی زیاد باشد ممکن است بیمار علائمی مثل تب، تورم غدد لنفاوی هم داشته باشد.

توجه داشته باشید که زخمهای آفت دهان در اصفهان اصلاً واگیردار نیست و به هیچ وجه مشکلی برای سایر افراد خانواده ایجاد نمی کند.

انواع آفت دهان

زخمهای آفتی می توانند به سه دسته تقسیم شوند: مینور (کوچک)، ماژور (بزرگ) و هرپتی فرم

آفت دهان نوع مینور

این نوع شایعترین فرم آفت دهانی است به صورت زخمهای به اندازه حدود 3/0 تا 1 سانتی متر می باشد معمولاً زخمهای آفتی طی یک هفته شروع به خوب شدن می کند و ترمیم زخمها طی 4-10 روز بدون بجا گذاشتن اسکار ترمیم می شود. معمولاً در هر دو 2 تا 6 زخم آفتی می تواند در دهان بیمار وجود داشته باشد.

آفت دهان نوع ماژور

این نوع به صورت زخمهای عمیقی در دهان ایجاد می شود که بزرگتر از 1 سانتی متر بوده و هفته ها تا ماهها باقی می ماند. این زخمها بزرگتر است و درد و سوزش بیشتر دارند و بهبودی آنها ممکن است تا 4 هفته طول بکشد. در موارد شدید، زخمهای عمیق و بزرگ بسیار دردناک هستند و با تکلم و غذا خوردن بیمار تداخل می کنند.

آفت دهان هرپتی فرم

این فرم زخم بسیار نادر هستند در این بیماران، زخمهای آفتی به صورت زخمهای کوچک و خوشه ای در دهان ایجاد می شود که در قسمتهای وسیعی از دهان پراکنده شده اند و معمولاً بیمار درد و سوزش زیادی دارد و درمان این زخمها نیز ممکن است چند هفته طول بکشد. زخمهای آنتی حالت عود کننده دارند یعنی اینکه بیمار در یکسال ممکن است چندین بار دچار زخمهای آفتی دهان شود. به طوریکه زخمها جذب می شوند و دوباره در عرض چند هفته یا چند ماه عود می کنند.

درمان آفت دهان در اصفهان

در کل آفت دهان نیز مانند خیلی از بیماریهای دیگر درمان قطعی ندارد مثلاً یک فرد در طول عمر خود ممکن است چندین بار دچار عفونت آنفولانزا و سرماخوردگی شود. در مورد آفت دهان هم همین طور است چون چندین عامل در بروز آن دخیل است و یک فرد در طول زندگی ممکن است چندین بار به زخمهای آفتی مبتلا بشود. اما در مواقعی که بیمار درد و سوزش بسیار شدیدی دارد و یا اینکه مرتب دچار زخمهای آفتی عود کننده می شود به طوریکه به گفته خود بیمار همیشه در دهانش زخم آفتی هست و یا در مواردی که بیمار دچار زخمهای آفتی ماژور و خیلی بزرگ و عمیق در دهان می شود و هفته ها طول می کشد تا زخم بهبود یابد در این مواد حتماً به درمان نیاز دارد و باید به متخصص بیماریهای دهان فک و صورت مراجعه کند. متخصص بیماری های دهان در واقع دندانپزشکی می باشد که علاوه بر اینکه دوره دکترای عمومی دندانپزشکی را گذرانده، سه سال هم اضافه تر دوره های آموزشی و درمانی در زمینه درمانهای تخصصی زخمهای دهان، توده های دهان، مشکلات فکی گذرانده است و کاملاً به محیط دهان و بیماریهای مخصوص به دهان آشنا می باشد.
در مواردی که آفت دهان نیاز به درمان داشته باشد عمدتاً باید از داروهای استروئیدی به صورت موضعی یا خوراکی و یا حتی تزریق داخل زخم استفاده کرد. در سالهای اخیر با ورود علم لیزر به دندانپزشکی، درمان آفت راحت تر شده. لیزر تراپی (استفاده از لیزر بافت نرم) از روشهای جدید و موثر برای تسکین درد و سوزش آفت می باشد و به بهبودی سریعتر ضایعه کمک می کند.
لینک مستقیم نوبت دهی

درمان آفت دهان با لیزر در اصفهان

در این روش از دایود لیزر یا لیزر بافت نرم دهان کمک می گیریم که طول موج های متفاوتی دارد و پزشک با توجه به تشخیص و صلاحدید خودش طول موج مناسب این کار را انتخاب می کند با قلم های مخصوص داخل دهانی، لیزر به فاصله چند میلی متر کنار زخم آفت قرار می گیرد و در حد چند دقیقه نور لیزر در تمامی نواحی تابش می شود. پرتوهای لیزر به عمق بافت نفوذی می کنند و با ایجاد تحریکات بیولوژیکی، اثر ضد التهاب و ضد دردی که دارند به تسکین و بهبود زخمهای آفت دهان کمک می کنند.
اینکار بدون آسیب رساندن به بافتهای سالم انجام می شود و معمولاً حدود 15 دقیقه به طول می انجامد. بلافاصله بعد از تابش لیزر درد و سوزش بیمار بسیار بهبود می یابد و بعد از چند جلسه، بهبودی کامل زخم حاصل می شود.

مزایای درمان یا تسکین زخم آفت دهان با لیزر چیست؟

خوشبختانه در سالهای اخیر، لیزر در علم دندانپزشکی نیز مانند بسیاری از شاخه های پزشکی، ورود پیدا کرده است و با خاصیت درمانی عالی که دارد روز به روز مورد استقبال افراد زیادی قرار می گیرد. طبق تحقیقات انجام شده لیزر در تسکین علائم آفت دهان و بهبود زخم بسیار مؤثر است.

مزایای درمان آفت دهان با لیزر در اصفهان

 • درد را متوقف می کند
 • زمان بهبودی را تسریع می کند
 • درمان لیزر تراپی هیچ عارضه ای ندارد
 • کاملاً بدون درد است
 • نیاز به تزریق ماده بی حسی ندارد
 • هیچ آسیبی به بافتهای اطراف نمی رساند
 • علیرغم مصرف داروهای کورتنی که بسیار پرعارضه می باشد لیزر تراپی خطرناک نیست و بر ارگانهای دیگر تأثیر نمی گذارد معمولاً از عود آفت دهان در همان محل جلوگیری می کند.
 • با وجود اینکه عارضه ای گزارش نشده ولی بهتر است در افراد باردار انجام نگیرد.

برای مشاوره و رزرو نوبت برای درمان آفت دهان با دارو و یا با لیزر، تماس بگیرید و یا در واتسپ پیام بدهید

09130930383 03136650439

آیا آفت دهان با درمان خانگی بهبود پیدا می کند؟

بسیاری از بیماران از روشهای درمان خانگی مانند رب انار، شیرین بیان، جوش شیرین و یا داروهای مسکن بدون نسخه که در داروخانه ها موجود است استفاده می کنند. این روشها شاید تا حدی در کاهش درد و سوزش آفت و دهان مؤثر می باشد. ولی نمی تواند درمان مؤثری برای زخمهای آفتی شدید، عود کننده و بزرگ باشد.

آفت دهان در صورتی که با علائم دیگر همراه باشد می تواند هشداری در جهت تشخیص بیماریهای دیگر باشد؟

اگر بیمار علاوه بر زخمهای آفت دهان دچار علائم دیگر مثل عفونتهای مختلف، درگیری مفاصل، مشکلات روده ای، ضایعات پوستی و … باشد این علائم را باید جدی بگیریم چرا که می تواند زنگ خطری برای تشخیص بیماریهای جدی تر باشد.
مثلاً ویروسهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن مثل ویروس ایدز (HIV)
بیماری سلیاک، بیماری خود ایمن که جنبه ژنتیکی دارد و در این بیماری در اثر مصرف گلوتن روده کوچک دچار آسیب می شود.
کولیت زخمی یا کولیت اولسراتیو بیماری کرون یا دیگر مشکلات روده
بیماری بهجت (behcet’s duese) که بیماری مزمن و التهابی است که علاوه بر زخمهای دهان درگیری ناحیه چشم، تناسلی درگیری پوستی، التهاب مفاصل و علائم دیگر دیده می شود.

چه زمانی به دندانپزشک متخصص بیماری های دهان مراجعه کنیم؟

اگر در سال تنها یکی دو بار به آفت دهان مبتلا می شوید آن هم در حد یکی ـ دو زخم کوچک با درد و سوزش مختصر که بعد از یک هفته حتی بدون درمان هم بهبودی حاصل می شود نیازی به مراجعه به پزشک نیست. اما اگر مرتباً دچار زخمهای آفتی متعدد می شود به طوریکه تقریباً اکثر مواقع دهان شما زخم می باشد و یا هر بار که دچار آفت دهان می شوید زخمهای آفت به شدت عمیق و بزرگ با درد و سوزش زیاد دارید که چندین هفته تا چندین ماه طول می کشد تا زخم بهبود پیدا کند نیاز به ویزیت توسط متخصصین بیماریهای دهان دارید.
در صورتی که آفت دهان شما با علائم بالینی مثل تب، سردرد، بدن درد، اسهال یا بثورات پوستی، درد مفاصل همراه باشد حتماً برای تشخیص و درمان مشکلتان به پزشک مراجعه کنید. در دهان بیمار علاوه بر آفت می تواند زخمهای جدی و مهم دیگر مثل تبخال، لیکن پلان، یا حتی سرطان دهان ایجاد شود که نمای بالینی مشابه آفت دهان دارد و خیلی از مواقع با آفت دهان اشتباه گرفته می شود لذا در صورتی که زخم دهان شما همراه با سایر علائم مانند تب، لنفادنوپاتی، بثورات همراه باشد یا در صورتیکه چندین ماه درگیر زخم دهان هستید و نه تنها روند بهبودی نداشته بلکه روز به روز بدتر و وسیع تر می شود حتماً حتماً برای پیگیری روند و تشخیص و درمان خود به دندانپزشک متخصصین بیماری های دهان، فک و صورت مراجعه کنید.

آفت دهان با تبخال چه تفاوتی دارد؟

تبخال نیز یکی از زخمهای شایع است که هم می تواند به صورت زخمهایی در داخل دهان بروز کند و هم بر روی لب ایجاد شود و خیلی از مواقع با آفت دهان اشتباه گرفته می شود در صورتیکه علت زخمهای تبخال ویروس است و ویروس به نام ویروس هرپس باعث بروز تبخال در دهان می شود پس به شدت واگیر است در صورتی که آفت دهان اصلاً واگیردار نیست قبل از بروز زخمهای تبخال، بیمار دچار تب شدید، لنفادنوپاتی، ضعف، بی حالی، بدن درد، گلو درد و علائم رایج عفونت روبرو می شود و بعد از 48 ـ 24 ساعت زخمهای دهان بروز می کند که ابتدا به صورت تاول کوچک (وزیکول) می باشد و بعد تبدیل به زخم می شود در صورتی که در زخمهای آفت حال عمومی بیمار خوب است. زخمهای تبخال عمدتاً در لثه ها، کام و مخاط کراتینیزه ایجاد می شود.

تشخیص صحیح و به موقع زخمهای آفت دهان

متأسفانه اکثر مردم از بین صدها زخم و بیماریهای مختلفی که در حیطه ی دهان وجود دارد تنها با واژه آفت دهان آشنا هستند و از این جهت به محض ظاهر شدن زخم، تورم، تغییر رنگ، تغییر شکل و یا حتی وجود توده در دهان، تصور می کنند دچار آفت دهانی شوند. از این رو با استفاده از روشهای سنتی، خود درمانی، داروهای خانگی و با بی توجهی سعی در درمان آن دارند و یا حتی در برخی موارد بیمار دچار سردرگمی می شود و با مراجعه به پزشک نامتخصص در این زمینه و تشخیص و درمان غلط به مشکلات زیادی برخورد می کنند که در برخی موارد عواقب جبران ناپذیری برای بیمار ایجاد می شود. بیماریهای متعدد دیگر مثل قارچ دهان، تبخال، لیکن پلان، پمفیگوس، کیست های دهانی، توده های دهان، خال دهان و یا حتی سرطان دهانی نیز می تواند در دهان ایجاد شود لذا در صورتی که ضایعه دهان شما بیش از دو هفته تا یک ماه در دهان ماندگار بشود. و نه تنها روند بهبودی پیدا نکرده بلکه روز به روز به جاهای دیگر دهان گسترش پیدا کند، در صورتیکه علاوه بر زخمهای دهانی دچار علائم دیگر مانند بی حسی دهان، لقی دندانها، تورم استخوانی، بثورات پوستی، زخمهای ناحیه بینی، ناحیه تناسلی، تب و یا دیگر علائم بودید حتماً به منظور تشخیص زود هنگام و درمان صحیح به دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان مراجعه کنید تا در صورت لزوم نمونه برداری، آزمایشات تکمیلی برای بیمار انجام گیرد.

چگونه از بروز آفت دهان پیشگیری کنیم؟

پیشگیری از ابتلا به زخمهای آفت دهان در اصفهان، در کنار بحث درمان بیمار بسیار ارزشمند است با رعایت نکات می توانیم از بروز زخمهای آفتی پیشگیری کنیم.

استفاده از مکملها

در صورت تشخیص کمبود آهن در رژیم غذایی فرد استفاده از قرص آهن، مصرف مکمل زینک (روی) ویتامین های گروه B به خصوص B12 , B6 , B1

رعایت بهداشت دهان و دندان

یکی از راهکارهای مهم در پیشگیری از زخم دهان، رعایت بهداشت دهانی و استفاده مرتب و روزانه از مسواک و نخ دندان می باشد از آنجا که سدیم لوریل سولفات ماده مؤثر در بروز زخمهای دهان است بهتر است از خمیر دندان فاقد سدیم لوریل سولفات (SLS) استفاده شود.

از خوردن این خوراکی ها اجتناب کنید

سعی کنید حتی المقدور از مصرف ادویه جات تند و تیز انواع فلفل ها، بادمجان، گوجه فرنگی، کیوی و به طور کلی غذاهای آلرژی، میوه های اسیدی مانند مرکبات اجتناب کنید.

غذاها و مکمل های زیر را بیشتر استفاده کنید

مصرف مواد غذایی سالم مانند میوه جات، سبزیجات، غلات، مواد غذایی سرشار از انواع ویتامین ها به خصوص ویتامین های گروه B ، مواد غذایی سرشار از آهن به پیشگیری از بروز زخمهای دهانی کمک می کند و در صورت کمبود هر کدام از این موارد، مصرف مکملهای آهن، زینک ویتامین های گروه B ، پیشگیری از بروز زخمهای آفتی بسیار مؤثر می باشد.

سطح استرس خود را کاهش دهید

از آنجا که استرس و اضطراب از عوامل موثر در بروز زخمهای دهانی به خصوص آفت دهان می باشد بهتر است آرامش خود را حفظ کنید و با انجام ورزش، یوگا، مدیتیشن و یا در صورت لزوم مشاوره و دارو درمانی استرس خود را تقویت کنید.

جلوگیری از گاز گرفتن لب و گونه

از آنجا که جویدن و گاز گرفتن بافت نرم دهان می تواند باعث ایجاد زخم شود در صورتیکه لبه تیز دندان و یا پر کردگی نامناسب در دهان بیمار وجود دارد باید اصلاح شود. در صورت داشتن براکت ارتودنسی مراقبت های لازم انجام گیرد چرا که شکستن براکتهای ارتودنسی نیز می تواند باعث بروز زخم دهانی شود.

سوالات متداول درمان آفت دهان با لیزر

در این مطلب به سوالات متداول در زمینه درمان آفت دهان با لیزر یا پاسخ داده می شود.

از چه سنی میتوان درمان آفت دهان با لیزر انجام داد؟

از آنجاییکه که لیزر کاملا بدون عوارض است بدون محدودیت سنی میتوان درمان آفت دهان با لیزر را انحام داد.

آیا درمان آفت دهان با لیزر درد دارد؟

خیر اصلا در درمان آفت دهان با لیزر هیچ دردی وجود ندارد جون از روش لیزر تراپی با لیزر سرد استفاده میشود.

آیا درمان آفت دهان با لیزر خونریزی دارد؟

خیر به  هیچ وجه درمان افت دهان با لیزر خونریزی ندارد چون از فقط از نور لیزر برای تابش به سطح بافت آفت استفاده میشود.

آیا در دوران بارداری میتوان درمان آفت دهان با لیزر انجام داد؟

ممنوعیتی برای استفاده از لیزر کم توان برای درمان آفت دهان در دوران حاملگی وجود ندارد اما درصورتیکه آفت دهان حاد نباشد بهتر است از دهانشویه های موضعی استفاده شود.

ماندگاری درمان آفت دهان با لیزر چقدر است؟

به طور کلی زخم های آفت دهان به دلیل اتیولوژی چند عاملی و زمینه ارثی بیمار، ممکن است به طور کامل از بدن بیمار ریشه کن نشود ولی تابش نور لیزر باعث تسکین سریع زخم ، بهبودی سریعتر و دفعات عود کمتر زخم آفتی میشود.

جراحی فرنکتومی با لیزر

زمان مطالعه : 8 دقیقه -

جراحی فرنکتومی با لیزر در اصفهان

همه چیز درباره جراحی فرنکتومی با تیغ و با لیزر

فرنوم نوار بافتی عضلانی است که در حفره دهان در اطراف دندانها و لثه ها به طور طبیعی قرار دارد. فرنوم قسمتهای متحرک دهان مانند زبان، لبها، گونه ها را به قسمتهای ثابت دهان مانند لثه و استخوان متصل می کند.

انواع فرنوم اصلی

 • فرنوم لبی

 • فرنوم زبانی

فرنوم لبی چیست؟

نوار عضلانی است که لب بالا یا لب پایین را به مرکز لثه های بالا بین دو دندان پیشین وصل می کند. در بعضی افراد، این نوع فرنوم ممکن است خیلی بزرگ یا خیلی عریض شود و باعث فاصله بین داندانهای جلویی بشود.

فرنوم زبان چیست؟

نوار عضلانی است که زبان را به پایین یا کف دهان وصل می کند. در برخی افراد، فرنوم زبان طوری قرار گرفته که نوک زبان را به کف دهان می چسباند بنابراین باعث محدودیت حرکت زبان شده و اختلالاتی در تکلم ایجاد می کند و بیمار قادر نخواهد بود زبان را کاملاً بیرون بیاورد و با نوک زبان دندانهای جلویی را لمس کند.

جراحی فرنکتومی بند لب بالا و زیر زبان چیست؟

فرنکتومی نام عمل جراحی است که در آن دندانپزشک، فرنوم یا بند را از لب بالا، لب پایین و یا زیر زبان آزاد می کند تا لب و یا زبان بتوانند آزادانه تر در دهان حرکت کنند.

دلایل انجام فرنکتومی در بزرگسالان و کودکان

 • به خطر افتادن سلامت دهان و دندان
 • تحلیل رفتن لثه
 • ایجاد فاصله یا دیاستم بین دندانها
 • محدودیت در حرکت زبان
 • اختلالات گفتاری
 • اختلالات بلع
 • محل تجمع پلاک و مواد غذایی
 • به عنوان بخشی از درمان آپنه (وقفه تنفسی) در خواب

دلایل انجام فرنکتومی در نوزادان

 • ناتوانی نوزاد در نگه داشتن سینه مادر
 • ناتوانی نوزاد و حرکت زبان و محدودیت حرکت زبان
 • تولید نشدن شیر در سینه مادر به دلیل ناتوانی نوزاد در مکیدن
 • حرکت کردن نامناسب زبان که مانع از بلع می شود
 • افزایش تعداد دفعات شیردهی به دلیل ناتوانی در مکیدن
 • مشکلات گفتاری نوزاد
 • وجود رفلاکس

انواع جراحی فرنکتومی در اصفهان

در جراحی فرنکتومی در واقع بند لب یا بند زیر زبانی قطع می شود. این روش جراحی به دو صورت می تواند انجام شود:

 • جراحی فرنکتومی با تیغ

 • جراحی فرنکتومی با لیزر در اصفهان

جراحی فرنکتومی با تیغ

در این روش سنتی، برای جراحی فرنوم از تیغ یا قیچی استفاده می شود. ابتدا قبل از شروع عمل بی حسی موضعی در ناحیه انجام می شود و در کودکان خردسالی که همکاری ندارند شاید نیاز به آرامبخشی یا بیهوشی می باشد. سپس بند عضلانی مربوطه و بافتهای اطراف با تیغ بریده می شود و به دلیل وجود خونریزی، پس از اتمام جراحی حتماً نیاز به بخیه می باشد.

عوارض و خطرهای جراحی فرنکتومی با تیغ

فرنکتومی نیز مانند هر عمل جراحی دیگر با عوارض و خطرهایی همراه است. البته در کل جراحی فرنکتومی، جراحی ساده است و تنها در حدود نیم ساعت زمان می برد. ولی گاهی اوقات جراحی انجام شده موفقیت آمیز نیست و بهتر است عمل تکرار شود. گاهی موارد فرنوم مجدداً متصل می شود که البته این مشکل نادر است. احتمال خونریزی، هماتوم و عفونت بعد از جراحی نیز وجود دارد.

چند روز طول می کشد تا بهبودی حاصل شود؟

مدت زمان ترمیم جراحی در افراد مختلف متفاوت است. رعایت بهداشت دهان، شستشوی مرتب، استعمال سیگار و دخانیات همه در مدت زمان بهبودی نقش دارد ولی اصولاً از یک هفته تا سه هفته می تواند متفاوت باشد.

مراقبت های بعد از جراحی فرنکتومی با تیغ

 • در 48-24 ساعت بعد از جراحی از خارج کردن آب دهان خودداری کند
 • پرهیز از غذاهای سفت و سخت
 • رعایت بهداشت دهان
 • شستشوی مرتب محل زخم با دهانشویه آنتی باکتریال

جراحی فرنکتومی با لیزر دایود

امروزه لیزر در دندانپزشکی و جراحی های بافت نرم کاربرد زیادی دارد. جهت انجام فرنکتومی با لیزر می توان از لیزر دایود و یا لیزر co2 استفاده کرد. در جراحی با لیزر با استفاده از نور لیزر، نوار بافتی یا همان بند زیرزبانی و یا بند عضلانی لب، بریده می شود و این کار به آسانی و در مدت زمان کم انجام می شود. حین جراحی با لیزر دایود، هیچ خونریزی وجود ندارد بنابراین نیاز به بخیه نیست و جراحی تنها در مدت زمان 15-10 دقیقه انجام می شود. نکته مهم و جالب توجه درفرنکتومی با لیزر این است که در همان جلسه و تنها چند ثانیه بعد از اتمام جراحی فرنکتومی با لیزر در اصفهان بیمار می تواند زبان خود را آزادانه بیرون بیاورد و در همه ی جهات حرکت بدهد. برای فردی که سالها نوک زبانش به دهان چسبیده و حرکت خیلی محدودی داشته است حس بسیار خوب و خوشایندی به بیمار می دهد و بیمار در همان جلسه متوجه تغییرات دهانی خود می شود.

مزایای جراحی فرنکتومی با لیزر دایود

 • بدون درد بودن
 • نیاز به بی حسی مختصر
 • بدون وجود خونریزی
 • بدون نیاز به هیچ نوع بخیه
 • دید و دسترسی عالی حین کار به دلیل اینکه حین برش و جراحی، خونریزی وجود ندارد.
 • در روش جراحی با لیزر در زمان کوتاهتر نسبت به جراحی با تیغ این کار انجام می شود. چون پزشک به دلیل عدم خونریزی دید و دسترسی عالی دارد از طرفی چون نیاز به بخیه نمی باشد جراحی خیلی سریعتر به اتمام می رسد.
 • ترمیم سریع زخم و دوران بهبودی کوتاه
 • درد و سوزش، التهاب و عفونت بعد از عمل به مراتب بسیار کمتر از جراحی با تیغ است و تقریباً وجود ندارد.

برای مشاوره و رزرو نوبت برای فرنکتومی با لیزر، تماس بگیرید و یا در واتسپ پیام بدهید

09130930383 03136650439

عوارض و خطرهای جراحی فرنکتومی با لیزر

به طور کلی جراحی فرنکتومی با لیزر، جراحی نسبتاً راحتی می باشد که در مدت زمان کوتاه انجام می گیرد و عوارض خاصی گزارش نشده است.

چند روز طول می کشد تا بهبودی حاصل شود؟

مدت زمان ترمیم زخم جراحی با لیزر در افراد مختلف متفاوت است و ارتباط مستقیم با وضعیت بهداشت دهان بیمار دارد. در صورتی که بیمار بهداشت دهان خوبی داشته باشد و زخم را مرتب شستشو بدهد، در عرض تنها 7-5 روز زخم ناحیه جراحی با لیزر بهبود پیدا می کنند.
درد و سوزش بیمار در این چند روز بسیار مختصر است. معمولاً تورم، قرمزی، عفونت و التهاب دیده نمی شود.

مراقبت های بعد از جراحی فرنکتومی با لیزر

با توجه به اینکه در جراحی فرنکتومی، بند عضلانی (فرنوم) قطع می شود در آن ناحیه زخم ایجاد می شود. رعایت بهداشت دهان و دندان از نکات مهم می باشد. بهتر است محل جراحی تمیز نگه داشته شود و پس از غذا خوردن با سرم شستشو و یا دهانشویه کلرهگزیدین مرتب شستشو داده شود.
بیمار از خوردن غذاهای تند و فلفلی، شور و نمکی، غذاهای ترش در چند روز اول پس از جراحی پرهیز کند چرا که زخم را تحریک می کند.
استفاده از رژیم غذایی نرم در چند روز اول جراحی رعایت شود.

لیزر چه کاربردهای دیگری در بافت نرم دهان و دندان دارد؟
لیزر دایود بهترین و پرکاربردترین لیزر بافت نرم می باشد که به صورت لیزر پرتوان و لیزر کم توان در دندانپزشکی کاربرد دارد.

موارد کاربرد لیزر پرتوان دایود در دندانپزشکی:
ـ جراحی کیست لب ـ جراحی فرنکتومی
ـ جراحی توده زبان ـ جراحی بافتهای اضافه که در زیر دندان مصنوعی ایجاد می شود
ـ جراحی توده های لثه ای ـ وستیبولوپلاستی
ـ لیفت لثه ـ جراحیهای زیبای لثه
ـ افزایش طول تاج دندان ـ سفید کردن دندان
ـ زیباسازی لثه ها ـ برداشت پلاکهای سفید رنگ در دهان
ـ برداشت خال لثه ای

موارد کاربرد لیزر کم توان دایود در دندانپزشکی:
از دستگاه لیزر دایود با توان کم می توان در موارد خدمات درمانی استفاده کرد و اصطلاحاٌ به لیزر تراپی (LLLT) معروف می باشد.
ـ تسکین و درمان زخمهای دهانی
ـ درمان حساسیت دندانی
ـ درمان بوی بد دهان (هالیتوریز)
ـ درمان مشکلات مفصل فکی ـ گیجگاهی (TMJ)
ـ درمان اختلالات نوروپاتی
ـ درمان دردهایی با منشأ عصبی در ناحیه فک و دهان
ـ درمان سوزش بی دلیل زبان
کلیه خدمات مذکور در مطب تخصصی دکتر عاطفه توانگر انجام می شود.
لینک نوبت دهی مستقیم

فرنکتومی در چه سنی قابل انجام است؟

جراحی فرنکتومی در نوزادی، کودکی و بزرگسالی قابل انجام می باشد. بهتر است قبل از انجام جراحی فرنکتومی زبان و یا لب توسط دندانپزشک معاینه انجام گیرد تا در بهترین زمان و قبل از اینکه اختلال در گفتار و یا بافت نرم دهان و دندان ایجاد شود، جراحی انجام می گیرد.

هزینه جراحی فرنکتومی با لیزر در اصفهان

قیمت جراحی فرنکتومی دراصفهان بستگی به پیچیدگی جراحی و نوع روش جراحی دارد. اینکه جراحی به روش سنتی و با تیغ انجام گرفته و یا با لیزر انجام شده است قطعاً جراحی با لیزر هزینه بالاتری دارد. بهتر است توسط دندانپزشک ابتدا معاینه حضوری و مشاوره انجام گیرد و هزینه جراحی در همان جلسه مشاوره اعلام می گردد.

مزایای فرنکتومی لب

 • بهبود توانایی تکلم
 • بهبود وضعیت غذا خوردن
 • ارتقاء اعتماد به نفس
 • بهبود رعایت بهداشت دهانی
 • بهبود خط لبخند و از بین رفتن فاصله بین دندانها

مزایای فرنکتومی زبان

 • بهبود قرار گیری و موقعیت زبان
 • بهبود وضعیت حرکت زبان
 • بهبود توانایی تکلم
 • بهبود عملکرد بلع بیمار
 • ارتقاء اعتماد به نفس بیمار

برای جلوگیری از اتصال مجدد بند عضلانی (فرنوم) چه کنیم؟

نکته مهمی که باید یادآوری شود این است که معمولاً پس از قطع اتصال عضلانی، بند لب و یا بند زیر زبان تمایل دارد به وضعیت اولیه برگردد و دوباره به بافت دهان متصل شود. لذا بهتر است تمرینات کششی روی ناحیه ی درمان شده انجام گیرد.

کشش لب:

برای اینکار، انگشتان را زیر لبها بگذارید و آن را تا جایی که می توانید بالا ببرید. این حرکت را تا زمان احساس کردن مقاومت ادامه بدهید. به این ترتیب سطح لثه ها و لب باز می ماند و مانع از چسبندگی مجدد می شود.

کشش های زبان:

زبان را چند ثانیه از یک طرف به طرف دیگر ببرید. انگشتهای اشاره را داخل دهان بگذارید، زیر زبان ببرید سپس بخش عقب زبان را بلند کنید و آن را به سمت سقف دهان بالا ببرید. در این حالت می توانید حرکت کششی زبان را در سه جهت انجام بدهید. پس از آنکه انگشت را زیر زبان قرار دادید، بخش عقب زبان را بالا ببرید و آن را تا بیشترین حد ممکن به کام نزدیک کنید. زبان را حدوداً دو سه ثانیه در این حالت نگه دارید و آن را رها کنید. با انجام دادن این تمرین ها فرآیند التیام پس از فرنکتومی تسریع می شود و مانع از چسبندگی مجدد فرنوم می شود.

سوالات متداول فرنکتومی لب و زبان با لیزر

در این مطلب به سوالات متداول در زمینه فرنکتومی لب و زبان با لیزر پاسخ داده می شود.

از چه سنی میتوان فرنکتومی با لیزر انجام داد؟

از همان سنین کودکی 2 تا 6 سالگی بهتر است عمل جراحی فرنکتومی با لیزر انجام شود.

از چه سنی میتوان فرنکتومی لب با لیزر انجام داد؟

برای جراحی فرنکتومی لب با لیزر بهتر است حداقل دندان های دائمی سانترال رویش گیدا کرده باشد.

آیا فرنکتومی با لیزر درد دارد؟

خیر فرنکتومی با لیزر اصلا درد ندارد چون خود لیزر اثر ضد التهاب و ضد درد دارد.

آیا در دوران بارداری میتوان فرنکتومی با لیزر انجام داد؟

با وجود اینکه در مورد عوارض لیزر در بارداری هنوز هیچ گزارش مستد و علمی داده نشده است، اما بهتر است در دوران حاملگی فرنکتومی را به تعویق بیاندازید.

ماندگاری فرنکتومی با لیزر چقدر است؟

در صورت رعایت مراقبت های بعد از فرنکتومی با لیزر ماندگاری فرنکتومی با لیزر دائمی است.

لیفت لثه با لیزر

زمان مطالعه : 5 دقیقه -

لیفت لثه با لیزر در اصفهان

لیقت لثه (کانتورنیگ لثه یا ژنریو پلاستی) یک عمل جراحی زیبایی در لثه است که برای اصلاح شکل و ابعاد لثه و به طور کلی زیباتر کردن لبخند و افزایش طول تاج دندانها انجام می شود.

انواع لیفت لثه

 • جراحی لثه (Gingivcctomy)
 • جراحی لثه به همراه برداشت استخوان (Crown Legthening)

لیفت لثه به روش ژنژیکتومی

در این روش بافت اضافی لثه برداشته می شود و هم باعث افزایش طول تاج دندان شده و هم نمای زیباتر و مقارن تری به لثه ها می دهد و لبخند زیباتری ایجاد می کند.
این روش در افرادی که لبخند لثه ای دارند و طول کمی از دندانها دیده می شود کاربرد دارد و یا در مواقعی که لثه دچار تورم و هایپر پلازی شده است و روی دندان گسترش پیدا کرده است،که در این موارد لثه اضافی به روش ژنژیکتومی برداشته می شود.

روش های لیفت لثه ژنژیکتومی

 • روش جراحی سنتی با تیغ
 • روش جراحی با لیزر

لیفت لثه (سنتی) با تیغ

در این روش ابتدا محل جراحی با روش تزریق بی حسی موضعی ، بی حس می شود. دندانپزشک پس از معاینه بالینی و ارزیابی گرافی دندان، بافت اضافی لثه را با تیغ بر میدارد. لثه باید به اندازه ای برداشته شود که طول و عرض دندان تناسب داشته باشد و خط لثه ای دندانها اصلاح شود طوری که نمای زیباتری به لبخند بیمار بدهد.
درد و تورم بعد از جراحی طبیعی است و پس از چند روز برطرف می‌شود.

لیفت لثه با لیزر

در این روش هم مانند روش جراحی، ابتدا معاینه بالینی بیمار و ارزیابی کلینیکی انجام می‌شود. در صورتی که طول تاج دندان کوتاه باشد و لثۀ اضافه روی دندان وجود داشته باشد، لثه اضافی با قلم لیزر برداشته می‌شود و بلافاصله بعد از جراحی، بیمار متوجه افزایش طول تاج دندان خود و لبخند زیباتر می‌شود. این روش به صورت کاملاً سرپایی و تنها با چند قطره بی‌حسی موضعی مختصر در مطب انجام می‌شود.

لیفت لثه با لیزر در اصفهان

لیفت لثه با لیزر در اصفهان

لیفت لثه با لیزر بهتر است یا جراحی؟

مزیت جراحی لیفت لثه با لیزر نسبت به روش سنتی

 • عدم وجود خون‌ ریزی در لیفت لثه با لیزر

  از آنجا که لیزر خودش خاصیت انعقاد (کوآگولیشن) در محل دارد، دهانه مویرگ‌های خونی مسدود می‌شود و هیچ خون‌ریزی در محل جراحی وجود ندارد.

 • دید و دسترسی عالی در لیفت لثه با لیزر

  به دلیل وجود عدم خون‌ریزی در محل جراحی، پزشک دید و دسترسی عالی دارد به همین جهت برداشت لثه اضافه و قرینه‌سازی دندان‌ها، کاملاً کنترل شده انجام می‌گیرد.

 • عدم وجود حساسیت دندانی در لیفت لثه با لیزر

  از آنجا که با روش جراحی لیفت لثه، لثه اضافی بر روی دندان‌ها برداشته می‌شود گاهی موراد تا چند هفته بعد از جراحی، بیمار حساسیت دندانی دارد که این مورد در روش لیفت لثه با لیزر وجود ندارد چرا که لیزر باعث انسداد دهانه توبول‌های عاجی می‌شود و نه‌تنها حساسیت دندانی ایجاد نمی‌کند بلکه در درمان حساسیت دندانی از لیزر استفاده می‌شود.

 • سهولت انجام جراحی لثه با لیزر در اصفهان

  لیفت لثه با لیزر، یک جراحی ساده و سرپایی می‌باشد که التهاب، تورم و عفونت بعد از جراحی به‌ندرت ایجاد می‌شود و یا اصلاً وجود ندارد. بیمار ممکن است تا یکی دو روز درد و سوزش مختصر در محل لثه‌ها داشته باشد که به خودی خود برطرف می‌شود و نیاز به استراحت در منزل ندارد.

مزایای جراحی لیفت لثه با لیزر

 • متناسب شدن لثه‌های نامتقارن
 • بهبود پیدا کردن ظاهر دندان‌ها
 • درمان برخی از بیماری‌های مربوط به لثه
 • زیبایی ظاهر لبخند و چهره بیمار
 • بالا رفتن اعتماد به نفس بیمار به دلیل لبخند زیباتر

برای مشاوره و رزرو نوبت برای لیفت لثه با لیزر، تماس بگیرید و یا در واتسپ پیام بدهید

09130930383 03136650439

لیفت لثه با روش CL (Crown Lengthening)

گاهی پس از اتمام فرایند برداشت لثه در بیماران، دندان‌پزشک لزوم می‌داند علاوه‌بر لثه، اقدام به تراش دادن استخوان نیز بکند پس انجام کار به این صورت می‌باشد که ابتدا ناحیۀ جراحی با استفاده از بی‌حسی موضعی بی‌حس می‌شود. قبل از شروع جراحی، ابتدا تصویربرداری با اشعه ایکس انجام می‌گیرد. این کار وضعیت استخوان نسبت به دندان را تعیین می‌کند و مقدار بافتی که باید برداشته شود را مشخص می‌کند . لثه اضافی بر روی دندان به میزان 4-2 یرداشته می‌شود. بعد از آن با ایجاد شکاف بر روی لثه و ایجاد فلپ لثه، دندان‌پزشک به استخوان دسترسی پیدا می‌کند و مقداری از استخوان تراش می‌خورد که اندازۀ آن بسته به طول دندان، فاصله تا کرست استخوان و اهداف درمانی در بیماران مختلف، متفاوت می‌باشد. بعد از انجام جراحی، لثه به مکان خود خود برگردانده می‌شود و بخیه زده می‌شوئد. جراحی CL هم با اهداف درمانی و هم با اهداف زیبایی انجام می‌گیرد.

کاربردهای جراحی CL (Crown Lengthening)

 • ترمیم دندان‌های شکسته و آسیب‌دیده: در مواقعی که شکستگی دندان زیر خط لثه باشد، برای دسترسی به خط شکستگی و برداشت پوسیدگی نیاز به جراحی CL می‌باشد.
 • تهیه روکش مناسب در دندان‌های با طول تاج کوتاه: در مواقعی که طول دندان بسیار کوتاه است و روکش گیر مناسب ندارد، نیاز به جراحی CL و افزایش طول تاج دندان می‌باشد.
 • زیبایی خط لبخند: در افرادی که دندان‌های کوتاه و لبخند لثه‌ای دارند، گاهی مواقع برداشت لثه، به‌تنهایی کفایت نمی‌کند و حتماً باید استخوان نیز تراش بخورد، در این مواقع از جراحی CL استفاده می‌شود.

دوران نقاهت در لیفت لثه به روش CL

پروسه ریکاوری و بهبود پس از انجام جراحی بسته به روند ترمیم زخم در بیماران، رعایت بهداشت و مصرف سیگار و دخانیات دارد. ولی به طور کلی حدود 4-2 هفته طول می‌کشد ولی در این بازه زمانی، بیمار می‌تواند کارهای روتین و روزمره خود را انجام دهد و محدودیتی وجود ندارد. فقط در دو الی سه روز اول فعالیت‌های سنگین و حساس انجام ندهد.

مراقبت‌های بعد از جراحی لیفت لثه

 • مصرف داروهای مسکن
 • استفاده از کمپرس یخ: در چند ساعت اوّل بعد از جراحی از بسته‌های سرد یخ روی صورت استفاده کنید تا ورم کاهش پیدا کند هر 20 دقیقه یک بار تکرار کنید.
 • اجتناب از مصرف غذاهای داغ: در 24 ساعت اوّل از مصرف غذاهای داغ اجتناب کنید اگر خون‌ریزی شما ادامه داشت از یک چای کیسه‌ای مرطوب استفاده کنید.
 • رژیم غذایی نرم داشته باشید.
 • اجتناب از مصرف الکل
 • اجتناب از مصرف سیگار و قلیان

هزینه لیفت لثه با لیزر در اصفهان
قیمت جراحی لثه با لیزر در اصفهان

هزینه لیفت لثه یا کانتورینگ لثه بسته به تعداد دندان‌ها، وسعت جراحی، برداشت یا عدم برداشت استخوان، استفاده از لیزر و یا استفاده از تیغ جراحی و تجربه و تخصص دندان‌پزشک متفاوت می‌باشد.
در مواقعی که لیفت لثه به دلایل زیبایی و اصلاح طرح لبخند انجام شود، معمولاً بیمه هزینۀ آن را پوشش نمی‌دهد ولی اگر دندان‌پزشک شما به دلایل پزشکی، کانتورینگ لثه را توصیه کند، ممکن است بیمۀ دندان‌پزشکی، بخشی از هزینه رو پوشش دهد.

سوالات متداول لیفت لثه با لیزر

در این مطلب به سوالات متداول در زمینه لیفت لثه با لیزر پاسخ داده می شود.

از چه سنی میتوان لیفت لثه با لیزر انجام داد؟

از زمانی که رشد فک و لثه ها نسبتا کامل شده باشد و فرد دوران کودکی و نوجوانی را پشت سر گذاشته باشد.

آیا لیفت لثه با لیزر درد دارد؟

خیر لیفت لثه با لیزر درد ندارد. از آنجاییکه لیزر به تنهایی خاصیت صد التهابی و ضد درد دارد، لیفت لثه با لیزر بدون درد است و نیازی به دوره نقاهت یا استراحت در منزل ندارد.

آیا لیفت لثه با لیزر خونریزی دارد؟

خیر لیفت لثه با لیزر خونریزی ندارد. لیزر دایود با اثر ضد انعقادی خون باعث میشود خونریزی در محل جراحی متوقف شود.

آیا در دوران بارداری میتوان لیفت لثه با لیزر انجام داد؟

از آنچاییکه لیفت لثه با لیزر یک جراحی انتخابی و عمدتا برای موارد زیبایی است بهتر است در دوران بارداری به تعویق بیفتد.

ماندگاری لیفت لثه با لیزر چقدر است؟

در صورت انتخاب کیس مناسب و رعایت بهداشت ماندگاری لیفت لثه با لیزر دائمی است.