دکتر عاطفه توانگر بهترین دندانپزشک متخصص بیماری دهان و لیزر در دندانپزشکی در اصفهان
اصفهان، سه راه شیخ مفید،
مجتمع کسری، طبقه دوم، واحد 8
تماس تلفنی
03136650439
09130930383
روزهای زوج : 20.00 - 16.00
یکشنبه - پنجشنبه : 12.00 - 9.00

دسته بندی ها: مطالب مفید دندانپزشکی

دندانپزشکی زنان باردار از شایعه تا واقعیت

زمان مطالعه : 5 دقیقه -

دندانپزشکی زنان باردار در اصفهان

برای اکثر قریب به اتفاق زنان ، مراجعه به دندانپزشک و دندانپزشکی زنان باردار برای مراقبت معمول در دوران بارداری بی خطر است.
این یک داستان قدیمی است که مراجعه به دندانپزشک در دوران بارداری برای رشد نوزادان و مادران آینده خطرناک است.

 آیا می توانم هنگام بارداری به دندانپزشک مراجعه کنم؟

در حقیقت ، درست عکس این قضیه صادق است – بهداشت مناسب دندان بخشی از یک سبک زندگی سالم برای همه است. دهان دروازه اصلی ورود به رگهای خونی و سیستم گوارشی است.
به همین ترتیب ، سلامت دهان و دندان شما می تواند شاخص خوبی برای سلامت کلی شما باشد.

دندانپزشکی در دوران بارداری

هنوز هم ، بسیاری از زنان باردار در مورد اینکه آیا مراقبت از دندان در دوران بارداری ایمن است ، سوالاتی دارند. این قابل درک است زیرا مادران می خواهند برای سلامت خود و جنین کار درست را انجام دهند.

چرا مراقبت از دندان در دوران بارداری مهم است؟

تغییر هورمون ها و داروهای خاص می تواند خطر ابتلا به بیماری پریودنتال و خشکی دهان را افزایش دهد ، بنابراین ما به بیماران توصیه می کنیم که روزانه دو بار مسواک بزنند و نخ دندان بکشند که ممکن است زیاد به نظر برسد ، اما می تواند از ایجاد حفره پس از خوردن شیرینی های دوران ویار جلوگیری کرده و خطر فرسایش لثه را کاهش دهد. همچنین ، تهوع و استفراغ مربوط به بارداری می تواند باعث فرسایش اسیدی دندان ها شود و به ندرت ، هورمون های بارداری که می توانند آزار دهنده باشند.
علاوه بر این ، دندان های کودک در ماه سوم تا ششم بارداری شروع به رشد می کنند. بسیار مهم است که زنان باردار رژیم های خود را برای حمایت از دندان های سالم در نوزادان کنترل کنند. بیماران باردار به دلیل رفلکس قوی ممکن است در مسواک زدن مشکل داشته باشند. بیماران می توانند برای سهولت مسواک زدن از مسواک کوچکتر و یا استفاده از طعم دهنده های مختلف خمیر دندان استفاده کنند.

در سه ماهه دوم بارداری هستم. آیا می توانم دندان هایم را تمیز کنم؟

درمان در هر سه ماهه بی خطر است. با این حال ، سه ماهه دوم ایمن ترین سه ماهه ای است که می توان در آن درمان دندانپزشکی انجام داد. سه ماهه سوم بارداری به دلیل سنگین شدن وزن نوزاد انجام کارهای دندانپزشکی برای مادر سخت تر باشد.
در بیشتر موارد ، نیازی به تعویق انداخت درمان دندانپزشکی تا بعد از زایمان نیست. در حقیقت ، برخی از متخصصان معتقدند که ممکن است ارتباطی بین بیماری پریودنتال و نتایج ضعیف بارداری ، مانند تولد زودرس و پره اکلامپسی وجود داشته باشد. برخی از ارائه دهندگان زنان را تشویق می کنند تا بعد از سه ماهه اول مراقبت های دندانپزشکی را انجام دهند تا خطر سقط جنین کاهش یابد.

اگر به عمل جراحی دهان یا دندان نیاز داشته باشم ، چه نوع بیهوشی بی خطر است؟

داروهای بی حسی موضعی مانند بوپیواکائین ، لیدوکائین و مپیواکائین در دوران بارداری بی خطر هستند. اگر ارائه دهنده دندانپزشکی شما احساس می کند چیز قویتری لازم است ، پیش از آن را با متخصص زنان شما در میان میگذارد.

آیا اشعه ایکس دندان در دوران بارداری بی خطر است؟

رادیوگرافی دیجیتال مدرن ، نگرانی های پرتوی را تقریباً ناچیز کرده است. اشعه ایکس برای تشخیص بیماری دندان در دوران بارداری خطر بسیار کمی برای جنین در حال رشد دارد با این حال باز هم باید با متخصص زنان خود مشورت کنید.

انجام رادیوگرافی در دوران بارداری بی خطر است. اگرچه تابش اشعه ایکس دندان بسیار کم است ، دندانپزشک یا متخصص بهداشت شما را با یک پیش بند سربی پوشانده و قرار گرفتن در معرض شکم را به حداقل می رساند. مطب دندانپزشکی شما همچنین گلویتان را با یقه بند سربی پوشانده تا از تیروئید در برابر اشعه محافظت کند
برای انجام اقدامات زیبایی مثل سفید کردن دندان با لیزر در اصفهان در حین بارداری با مطب دکتر عاطفه توانگر برای ارائه مشاوره تماس بگیرید و یا در واتسپ پیام بدهید.

آیا مراجعه به دندانپزشک در دوران بارداری ایمن است؟

مراجعه به دندانپزشک در دوران بارداری : انجام معاینه در دوران بارداری برای سلامت دندان شما بی خطر و مهم است. نه تنها می توانید قبل از تولد کودک جرم گیری و روش هایی مانند پر کردن حفره را انجام دهید ، بلکه دندانپزشک می تواند در مورد هرگونه علائم دندانی مرتبط با بارداری به شما کمک کند.
انجمن دندانپزشکی ، کنگره متخصصان زنان و زایمان و آکادمی اطفال آمریکا همه زنان را به مراقبت از دندان در دوران بارداری تشویق می کنند.این یک دوره حیاتی در زندگی یک زن است و حفظ سلامت دهان و دندان است که با سلامتی کلی ارتباط مستقیم دارد.

در اینجا برخی از نگرانی های معمول زنان در مورد مراجعه به دندانپزشک در دوران بارداری ذکر شده است.

چه موقع به دندانپزشک خود بگویید که باردار هستید؟

حتی اگر فقط فکر می کنید ممکن است باردار باشید ، مطب دندانپزشکی خود را در جریان بگذارید. همچنین در مورد داروهای مصرفی یا توصیه خاصی از پزشک خود به دندانپزشک اطلاع دهید. اگر بارداری شما در معرض خطر باشد یا شرایط پزشکی خاصی داشته باشید ، ممکن است دندانپزشک و پزشک توصیه کنند که برخی از درمان ها به تعویق بیفتد.

بارداری چگونه بر دهان شما تأثیر می گذارد؟

اگرچه بسیاری از زنان این مشکل را 9 ماهه و بدون هیچگونه ناراحتی دندانی انجام می دهند ، بارداری می تواند برخی شرایط را بدتر کند – یا شرایط جدیدی ایجاد کند. معاینات منظم و عادات خوب بهداشت دندان می تواند به سلامت شما و کودک کمک کند.

لثه حاملگی در دوران بارداری

دهان شما می تواند تحت تأثیر تغییرات هورمونی که در دوران بارداری تجربه خواهید کرد ، قرار گیرد. به عنوان مثال ، برخی از زنان به بیماری معروف به “التهاب لثه حاملگی” ، التهاب لثه مبتلا می شوند که می تواند باعث تورم و حساسیت شود. همچنین هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن لثه های شما ممکن است کمی خونریزی کند. اگر التهاب لثه درمان نشود ، می تواند به شکل جدی تری از بیماری لثه منجر شود. دندانپزشک ممکن است برای جلوگیری از این کار ، تمیز کردن های مکرر را توصیه کند.

افزایش خطر پوسیدگی دندان در بارداری

زنان باردار ممکن است بیشتر در معرض حفره باشندبه دلایلی. اگر بیش از حد معمول کربوهیدرات مصرف می کنید ، این امر می تواند باعث پوسیدگی شود. تهوع صبحگاهی می تواند میزان اسیدی که دهان شما در معرض آن قرار دارد را افزایش دهد و این باعث از بین رفتن پوشش خارجی دندان (مینا) شما می شود.
مسواک زدن دو بار در روز و یک بار استفاده از نخ دندان نیز می تواند در طول بارداری به دلایل زیادی از جمله تهوع صبحگاهی ، رفلکس حساسیت به لگن ، لثه های حساس و خستگی در لبه حاملگی قرار گیرد. ادامه کار معمولاً بسیار مهم است ، زیرا عادات نامناسب در دوران بارداری با زایمان زودرس ، محدودیت رشد داخل رحمی ، دیابت حاملگی و پره اکلامپسی همراه است.

داروهای دوران بارداری

باید حتما به دندانپزشک خود بگویید چه داروهای تجویز شده و چه داروهای بدون نسخه مصرف می کنید . این اطلاعات به دندانپزشک شما کمک می کند تا در صورت وجود چه نوع نسخه ای را برای شما بنویسد. دندانپزشک می تواند برای انتخاب داروهایی – مانند مسکن ها یا آنتی بیوتیک ها – که ممکن است با خیال راحت در دوران بارداری مصرف کنید ، با پزشک تان مشورت کند. هم دندانپزشک و هم پزشک نگران شما و کودک شما هستند ، بنابراین هر گونه سوال در مورد داروهای توصیه شده از او دارید بپرسید.

بی حسی های موضعی در دوران بارداری

اگر باردار هستید و نیاز به پر کردن ، ریشه کانال یا کشیدن دندان دارید ، چیزی که نباید نگران آن باشید ، ایمنی داروهای بی حسی است که دندانپزشک ممکن است در حین عمل استفاده کند. در واقع آنها هم برای شما و هم برای کودک شما ایمن هستند.

بیماریهای زبان،7 بیماری شایع زبان + تشخیص و درمان

زمان مطالعه : 2 دقیقه -

بیماری های زبانی کدامند ؟

بی شک خوردن و آشامیدن یکی لذت بخش ترین نیاز های انسان است؛ حال تصور کنید که بیماری های زبانی در لذت خوردن و آشامیدن اختلال ایجاد کنند؛ چقدر دردناک و غیر قابل تحمل خواهد بود!
با خوردن و آشامیدن است که انسان به جسمی قوی دست خواهد یافت و بدن او در برابر بیماری ها مصون خواهد ماند؛ پس هر چیزی که مانع از خوردن و آشامیدن شود در اصل شخص را به سوی بیماری و ناتوانی نزدیک تر می سازد.

بیماری های زبان

زبان یکی از مهم ترین اعضای بدن است، از یک طرف در چشیدن طعم و مزه ی غذا بسیار مهم است و لذت خوردن و آشامیدن را به عهده دارد و از طرفی دیگر در تکلم و صحبت کردن بسیار تاثیر گذار است. نکته ی جالب توجه این است که ظاهر زبان نشان دهنده ی برخی از بیماری هاست؛ در اصل انعکاس دهنده ی حال درون است؛ به عنوان مثال، پزشکان می توانند کمبود ویتامین، ابتلا به بیماری ایدز و یا سرطان دهان را از روی ظاهر زبان بفهمند.
بهترین متخصص بیماری های دهان در اصفهان دکتر عاطفه توانگر با درمان و پیشگیری از بیماری های دهان و دندان و زبان

انواع بیماری هایی زبان

 • بیماری زبان جغرافیایی

  این بیماری را به این دلیل جغرافیایی نامیده اند که شکل و ظاهر زبان شبیه نقشه جغرافیا می شود. این بیماری خوش خیم است و نتیجه ی تغییر ژنتیک است، و برآمدگی هایی سفید و صورتی بر روی زبان ایجاد می شوند که باعث می شوند که زبان شخص در برابر برخی مواد غذایی، ادویه جات، خمیر دندان و ترشی جات حساسیت نشان دهد و متورم شود. جای هیچ گونه نگرانی نیست و این بیماری قابل کنترل است و هیچ ارتباطی با سرطان های مربوط به دهان ندارد.
 • بیماری زبان لوکوپلاکیا

  از علائم این بیماری، پیدایش لکه هایی سفید رنگ است که بسیار شبیه به پلاک هستند و روی زبان ، حفره های دهان مانند لثه و سقف دهان را نیز در بر می گیرند.
 • بیماری زبان شیاردار

  این بیماری زبانی در بین زنان شایع تر است و شیار هایی کم عمق و یا عمیق بر روی زبان وجود دارد که باعث میشوند که خوردن و آشامیدن برخی مواد غذایی باعث سوزش زبان شوند. عواملی مانند وراثت، افزایش سن و برخی عوامل محیطی می توانند در بروز این بیماری دخیل باشند.
 • بیماری زبان مودار سیاه

  برآمدگی هایی که بر روی زبان ایجاد می شوند سیاه رنگ و مو مانند هستند و به دلیل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ایجاد می شود و جای نگرانی نیست و غیر خطرناک است.
 • بیماری زبان موجدار

  این بیماری ممکن است که در هر سن و سالی ایجاد شود و نشانه های آن، موج دار بودن لبه ها و حاشیه های زبان است.
 • بیماری زبان قرمز

  هنگامی ایجاد می شود که بدن با کمبود آهن و ویتامین های گروه B12 مواجه شود. رنگ زبان به رنگ قرمز توت فرنگی تغییر می کند.
 • زبان درد

  این بیماری به دلیل عفونت قارچی ایجاد می شود و در کودکان و نوجوانان شایع تر است و لایه ای ضخیم و زرد رنگ روی زبان را می پوشاند